Interjú Szilágyi Istvánnal ...
Szilágyi Istvánnál, a Marcali Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény főigazgatójánál jártam tegnap reggel, és a tanévkezdetről kérdeztem.
2011. augusztus 1 –től öt évre kinevezték a Marcali Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény főigazgatójának. Egy változó oktatási rendszerben – ősszel új közoktatási törvényt tárgyal az Országgyűlés – pályázott a főigazgatói állásra. Hosszú évekig, mint igazgatóhelyettes, majd egy évig, mint a Noszlopy igazgatója tevékenykedett. Miért pályázott a főigazgatói posztra?
Egy évvel ezelőtt még nem gondoltam, hogy főigazgató legyek. Azzal az elhatározással pályáztam a Noszlopy igazgatói beosztására, hogy öt évig én vezetem ezt az iskolát.
Év közben azonban változott a helyzet. Köztudott volt, hogy Kiss Lajos csak egy évre vállalta a feladatot. Aztán úgy gondoltam az a 21 év, amit itt Marcaliban, az a 37 év, amit a pedagógus pályán eltöltöttem, az a sokféle beosztás, amiben dolgoztam – a képesítés nélküli nevelőtől az iskolaigazgatóig - alkalmassá tesz arra, hogy vállaljam a megmérettetést. Nyugodt szívvel vágtam bele, hiszen egy sikertelen pályázat esetén folytathattam volna tovább kollégáimmal a megkezdett munkát.
Ismertem a Marcali Iskolákat, ismertem az ott dolgozó embereket , - az óvodák és a Zeneiskola kicsit ismeretlenebb -, úgy gondoltam, rendelkezek azzal a tapasztalattal, van bennem annyi ambíció, hogy megfeleljek ennek a kihívásnak. Motivált az is, hogy tudtam jól működő intézményeket vehetek át, nem kell újraindítani, alapjaiban újjászervezni, csak tovább működtetni.
Arra szeretném kérni, hogy röviden foglalja össze pályázatának legfontosabb elképzeléseit. Illetve az Önkormányzat döntését követően - egyhangúan támogatta Önt – nevezhetjük megvalósításra váró programnak is.
Volt egy összevont tantestületi, alkalmazotti értekezlet néhány napja a Kulturális Központban, ott is megkérdezték, hogy akarok-e gyökeres változtatásokat, van-e szándékom megszüntetni már eddig is jól működő tevékenységet? Szó sincs erről! Én a törvény által előírt és az általam vállalt feladatokat kívánom megvalósítani. Nem akarok és nincs is módom egyedül semmit megszüntetni, ami eddig jól működött! Az intézmények szakmai önállóságát tiszteletben akarom tartani. Egyébként is nagy butaság lenne mindenbe beleokoskodni.
Nagyon szerencsétlen időpontban vettem át a Noszlopy Iskola igazgatását. Abban az évben, amikor teljes gazdasági racionalizálás, átalakítás történt. A kollegákkal közösen sikerült megoldani a helyzetet, nem volt anarchia, nem volt „lázadás”, nem alakultak ki „klikkek”, nem voltak „késhegyre menő” viták, pedig nagyon nehéz volt és mindenkit nagyon keményen érintett a megszorítás.
Fel vagyok arra készülve, hogy egy nehéz év után a jövőben sem lesz sétagalopp a munkám. Szeretném, ha mindenki megértené törekvéseimet és rövid időn belül, minél több társat találnék elképzeléseim megvalósításához. Ehhez bizalomra, megértésre van szükségem.
Teljesen természetesnek tartom, hogy eddigi iskolám, ahol 21 évet töltöttem, miközben számtalan siker, elismerés és megpróbáltatás részese voltam, életem egyik meghatározó élménye. Most azonban más a helyzet és én ezzel tisztában vagyok. Elvégzett munkámnak kell igazolni azt, hogy számomra valamennyi intézmény fontos, legyen az óvoda vagy iskola.
A másik fontos kérdés, hogy mi is az én feladatom? Több idézetet írtam a pályázatomban. Azt hiszem, van egy ide illő köztük.
„Nem tudom, hogy mi a siker titka, de azt igen, hogy a bukás titka az, ha mindenkinek a kedvében akarunk járni”
Feladatom a szakszerű és hatékony működtetés, a munkáltatói feladatok ellátása, a hatékony gazdálkodás. Nem érdekvédelemi, érdekképviseleti tevékenység! Arra vannak választott tisztségviselők, akikkel majd rendszeres kapcsolatban leszünk. Az integrált intézményegységben arra törekszünk, hogy mindenki magas színvonalon végezhesse azt, ami a dolga. Tudjuk megőrizni a munkahelyeket, még akkor is, ha az néha áldozatokkal jár. Városunkban a létszámgazdálkodásnak ne a leépítés, hanem a megtartás maradjon továbbra is a jellemzője.
Többen kérdeztek arról, hogy megmarad-e az iskolák, óvodák egyéni arculata, megszokott jellege és változtatok-e ezen. Nem kívánok ezen változtatni. Eszem ágában sincs összemosni intézményeket. Legyen meg, maradjon meg a Mikszáth Iskolának az a markáns sportos jellege, erőssége, maradjon meg a Noszlopynak a művészetoktatás dominanciája és támogatom azokat a tevékenységeket, amelyekben gyerekek és felnőttek eddig is sikeresek voltak.
A pályázatomban hangsúlyozottan foglalkoztam a párhuzamosságok megszüntetésével. Ez nem a mindenáron való megszüntetést, átalakítás jelenti. Azonban tudomásul kell vennie mindenkinek, hogy a tantervben előírt feladatokon túl csak nagyon kevés más foglalkozásra van lehetőségünk. Persze ebben sok újdonság nincs, mert már januárban egy csomó dolgot át kellet értékelni. Minden, amit a törvény kötelező feladatként ír elő, az sérthetetlen. A többi megegyezés kérdése és a lehetőségeink függvénye.
Még néhány mondatot a létszámokról. Évek óta az a tendencia, hogy a nyugdíjba vonuló kollegák álláshelyeit a csökkenő tanuló és csoportlétszámok miatt nem áll módunkban betölteni. Szeretném elérni a fenntartóval történő egyeztetés révén, hogy legalább négy évre előre rögzítsük az intézményenként indítható tanulócsoportok számát.
Arra törekszem, hogy a két általános iskola tanórán kívüli tevékenységeit, szünidei programjait - ez legyen sport vagy művészetoktatás, - jobban összehangoljuk. Erre már több jó példa van. A harmonikus működés természetesen az Óvodákra is értendő. Igyekeszünk megoldást találni arra is, hogy a zeneiskola órarendjének kialakítását segítsék a társintézmények.
A pályázatomban szerepel még az a felvetés, hogy indokolt a vezetési struktúra átalakítása az iskolákban. A jelenlegi tanuló és pedagógus létszám már nem indokolja külön választani az„alsós” és „felsős” igazgatóhelyettes személyét. Szakmailag is hasznosabb lenne az „operatív” teendők egy kézben tartása. Az igazgatók pedig több időt tölthnének az intézmény képviseletével, a kapcsolattartással, menedzseléssel. Egyes szervezési feladatok ellátásába még jobban bevonhatók a munkatársak is.
Az Ön helye, a Noszlopy Gáspár Általános és Alapfokú Művészetoktatási Iskola igazgatói széke megüresedett, mikor lesz meghirdetve a pályázat?
Kiírtuk a pályázatot. Szeptember 8 –ig kell azt benyújtani, november 25 –ig kell elbírálni. Már most úgy látom az érdeklődésekből, hogy népszerű lesz az álláshely. Aki ezt vállalja, akit ezzel megbíznak, az egy nagyon komoly, a térségben, a városban, a szakmában, egy komoly presztízsű vezetői beosztást fog ellátni. Azt sem szabad azonban eltitkolni, hogy komolyak az elvárások és a várható változások sok újfeladatot sejtetnek. Kívánom, hogy utódom sikeres, elismert vezető legyen!
Köszönöm a beszélgetést!