Somogyország Kincse díjakat adományozott a megyei közgyűlés
Kaposvár, 2012. január 12., csütörtök (MTI) - A siófoki víztoronyt, a petesmalmi vidraparkot, valamint Goszthony Mária, Németh István és Széchenyi Imre életművét nyilvánította Somogyország Kincsének a Somogy megye közgyűlés; a helyi értékeket csütörtökön mutatták be Kaposváron a vármegyeházán az ünnepi megyehét keretében.
A kitüntetett értékeket hozzáférhetővé teszik és gondozzák, a megye réztáblát, bronzplakettet és aranyozott miniatűröket készíttet Somogyország Kincseiről, egyet-egyet a megyeházán állítanak ki - mondta Veres Zoltán, a megyei közgyűlés sajtófelelőse az MTI-nek.
Somogy Megye Közgyűlése 2004 óta évente egyszer, vízkeresztkor adományoz ilyen címet olyan épített, környezeti és kulturális értékek, illetve különleges teljesítmények elismerésére, amelyeket magánszemélyek vagy közösségek hoztak létre. Az elismerésből évente legfeljebb tíz adható. Az idei kitüntetettekkel együtt eddig összesen 64 díjat osztottak ki. A mostani díjazottakat több tucatnyi javaslatból egy kuratórium választotta ki, majd a közgyűlés hozta meg a végső döntést.
Az idén százéves, ipar- és kultúrtörténeti jelentőségű siófoki víztorony a Balaton parti település emblematikus építményévé, a Balaton fontos jelképévé vált. A tavalyi műemléki felújítása során nyerte el eredeti formáját, a rekonstrukció mellett más funkciókkal is kiegészült. Panorámaliftjével, valamint teraszával kilátóként is bővíti Siófok turisztikai kínálatát.
A Somogy Természetvédelmi Szervezet 1998-ban hozta létre a petesmalmi vidraparkot. A Mike és Lábod közötti terület különösen alkalmas a Belső-Somogyra jellemző erdei tavas területek élővilágának bemutatására. Megismerhető itt a vidra élőhelye, és mindazon állat- és növényfajok, amelyek erre az élőhely-típusra jellemzőek. A bemutató útvonal megfigyelőkunyhóiból az élővilág megzavarása nélkül lehet bepillantást nyerni a tavak mozgalmas életébe.
Goszthony Mária (1893-1989) bárdibükki születésű, festőnek indult keramikusművész, aki Münchenben kezdte tanulmányait, de tanult Budapesten és Rómában is. 1923-ban visszatért szülőfalujába, ahol kápolnát építtetett és azt saját freskóival díszítette. Sírja is itt található. Szárnyasoltárokat, freskókat, akvarelleket és olajképeket festett, majd az 1940-es években a klasszikus habán stílust a magyar fazekasművészet hagyományos motívumaival és modern elemekkel ötvözve, de alapjában az itáliai reneszánsz hagyományokra támaszkodva kialakított egy sajátos kerámia stílust. Emlékét alapítvány őrzi, kúriája nemzetközi üvegszimpozionok helyszíne.
Németh István (1849-1911) a somogyi megyeszékhely legendás, jómódú buzsáki kisbirtokos családból származó, városfejlesztő polgármestere 1895. szeptember 20-án lett Kaposvár első embere, akinek több mint másfél évtizedes hivatali ideje alatt látványos fejlődésnek indult a település. Ekkor kezdődött a városképet máig meghatározó modern infrastruktúra kiépítése.
Széchényi Imre (1858-1905), a jeles agrárpolitikus 1881-es amerikai útja után tevékenyen részt vállalt Somogy gazdasági életében, több éven át a megye közgazdasági előadója volt. Az agrárius mozgalom egyik irányítójaként vállalt szerepet, és homokszőlő-telepítési kormánybiztos volt. Fonyód és Balatonkeresztúr között az 1800-as évek végén új szőlőültetvényeket létesített, Balatonföldváron 1894-re készült el saját költségén a gyógyüdülésre szánt, 70 holdas parkkal körülvett fürdőtelep. Megírta Somogy gazdasági monográfiáját, részt vett a Magyar Mezőgazdák Szövetkezetének megalapításában, elindítója volt a dunántúli egykeellenes mozgalomnak. Somogyváron családi sírboltban nyugszik.