Fonyód pénzügyi egyensúlya sokat javult, de még mindig inog
Fonyód, 2012. április 28., szombat (MTI) - Fonyód legújabb számvevőszéki vizsgálata szerint az önkormányzat pénzügyi egyensúlya rövid távon is veszélyeztetett, de az is igaz, hogy 2006 óta nem volt a település gazdálkodása olyan stabil, mint napjainkban, hiszen a hat évvel ezelőtti 108 százalékos eladósodottságát 70 százalék alá küzdötte - mondta Hídvégi József fideszes polgármester az MTI-vel.
Mint kifejtette, a korábbi önkormányzati ciklusok felelőtlen költekezései vezettek oda, hogy Fonyód 2006-ban Somogy megye legeladósodottabb településének számított. A város éves költségvetése beruházások nélkül 1,4-1,5 milliárd forint, az adósságállományt mára sikerült 1 milliárd forint alá szorítani.
A polgármester beszámolója szerint a település helyzete a korábbi gazdálkodásához képest sokat javult az utóbbi években. Az intézmények működési költségeit - ahol 44 fővel dolgoznak kevesebben, mint 6 évvel ezelőtt - viszonylag stabilan tudják biztosítani. Az önkormányzatnak jelenleg nincs se bér, se közüzemi tartozása, és már munkabérhitel felvételére sem kényszerül. A város adósságállománya fedezetéül rendelkezik mintegy másfél milliárd forintos ingatlanvagyonnal, amely azonban a jelenlegi gazdasági helyzetben nem piacképes.
Amiért továbbra is ingatag Fonyód pénzügyi egyensúlya, az a korábbi adósságállománya utáni évente 150-180 millió forintra rúgó tőke és kamatfizetési kötelezettségéből fakad. "Ezt 2022-ig kell nyögnie a városnak, hacsak valami csoda nem történik addig" - fogalmazott Hídvégi József, aki sikerként könyvelte el, hogy míg 2006-ben 600 oldalas volt az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentése, most 60 oldalba belefért.
A polgármester hangsúlyozta, az adósságállomány lefaragása mellett a város fejlődni is tudott, hiszen az elmúlt három évben másfél milliárd forintnyi fejlesztést hajtottak végre, illetve kezdtek meg uniós támogatással, amelynek révén egyebek közt bővítették és felújították a térség egészségközpontját, új kilátót avattak, és zajlik a városközpont megújítása is.
A legfrissebb ÁSZ jelentés 2007 elejétől 2011 közepéig vizsgálta Fonyód gazdálkodását, és jutott arra a megállapításra, hogy az önkormányzat pénzügyi egyensúlya már rövid távon is veszélyeztetett. A vizsgált időszakban az önkormányzat pénzügyi egyensúlyának fenntartása csak külső forrás bevonásával volt biztosítható. A működési forráshiány finanszírozása ekkor még munkabérhitel, folyószámlahitel igénybevételével történt. A fejlesztési forráshiányt hosszú lejáratú fejlesztési célú hitelekkel, illetve kötvénykibocsátással kezelte a település.
A város pénzügyi helyzetének kedvezőtlen alakulásában jelentős szerepet játszott és játszik a Lakásépítő Kft. A cég ellen két éve felszámolási eljárást kezdeményezett az önkormányzat, közel 900 millió forint hitelezői igénybejelentést téve, amelynek megtérülése bizonytalan.
Az ÁSZ megállapításai közt szerepel, hogy Fonyód a pénzügyi helyzetének javítására bevételnövelő (eszközök értékesítése, bérbeadása, bérleti díjak emelése, helyi adó mértékének növelése) és kiadáscsökkentő intézkedéseket (létszámcsökkentés, többletjuttatások csökkentése) tett, aminek hatására megtakarítása, illetve többletbevétele keletkezett. A település a korábbi ellenőrzéskor a gazdasági helyzete javítására tett három javaslat közül kettőt megvalósított, egyet részben teljesített.