Hivatalosan is megalakult a HUNOR Mentőszervezet
Ünnepélyes keretek között megalakult Magyarország hivatásos katasztrófavédelmi mentőcsapata. A HUNOR Mentőszervezet tagjai a belügyminiszter előtt tettek esküt a Budavári Palota Oroszlános udvarában és csapatzászlót vettek át a tárca vezetőjétől.
A Budavári Palota Oroszlános udvarában a Szent Korona, az alaptörvény díszpéldánya, és a történelmi zászlók jelenlétében tettek ünnepélyes esküt a HUNOR Hivatásos Katasztrófavédelmi Mentőszervezet tagjai, majd Pintér Sándor belügyminiszter csapatzászlót adományozott a mentőszervezetnek.
A belügyminiszter ünnepi beszédében emlékeztetett arra, hogy a katasztrófavédelem nemzeti ügy, az ország biztonságáért mindenki felelős, a polgárnak és az államnak közös célja a biztonság, a rend. A katasztrófavédelem rendszere az elmúlt két évben gyökeres változáson, jelentős szemléletváltozáson ment keresztül.
A BM OKF célja az emberek életének és vagyonának a védelme, e feladat maradéktalan, precíz teljesítése. Mindehhez elengedhetetlen a tudás, a felkészültség és az elhivatottság; valamint a társszervekkel való együttműködés. A katasztrófavédelem egyik pillérét jelentő polgári védelem legjelentősebb feladata a lakosság életének megóvása, az életben maradás feltételeinek biztosítása. A most megalakult HUNOR is ezt tekinti alapfeladatnak. A katasztrófavédelem ugyanakkor nemzeti ügy is, felelősséget nem pusztán Magyarország biztonságáért kell vállalni, a nemzetközi segítségnyújtás fontos feladata minden országnak, így hazánknak is.
Pintér Sándor emlékeztetett arra, hogy az elmúlt években a magyar polgári védelem szakemberei a szomszédos országokban, illetve Japánban, Srí Lankán és Indonéziában történt természeti katasztrófák után is segítséget nyújtottak. A belügyminiszter azt ígérte, biztosítani fogják a HUNOR Mentőszervezet részére a legkorszerűbb speciális felszereléseket.
A most megalakult HUNOR Mentőszervezet Magyarország legnagyobb hivatásos mentőcsapata, a tagok önként vállalták, hogy itthon és határainkon kívül bevethetőek lesznek. A tagság szigorú előfeltételekhez kötött; a kiválasztási eljárás többlépcsős egészségügyi, fizikai és pszichikai felmérést jelentett a jelentkezőknek. A jelentkezés előfeltétele volt, hogy a pályázók a hivatásos katasztrófavédelmi szervek állományába tartozzanak. Az elbíráláskor előnyt jelentett számukra, ha rendelkeznek műszaki mentő eszközök kezelésére feljogosító bizonyítvánnyal, sürgősségi orvostan szakvizsgával, mentőtiszti-, mentőápolói képesítéssel, alpintechnikai- vagy búvár végzettséggel.
Magyarország hivatásos elit mentőszervezetébe három Somogy megyei tűzoltót válogattak be:
Zomi Balázs tű. törzszászlós és Mészáros Ferenc tű. főtörzsőrmester a Siófoki Hivatásos Tűzoltóparancsnokságról, Kovács József tű. törzsőrmester a Marcali Hivatásos Tűzoltóparancsnokságról képviseli megyénket és az országot a bevetések során.
Felkészültségüket azonban bizonyítani kell, ez történik meg majd októberben, amikor a HUNOR Mentőszervezet tagjainak az ENSZ szakemberei előtt kell minősítő vizsgát tenniük. A mentőszervezet ekkor szerzi meg a legmagasabb nemzetközi minősítést, egyben jogosulttá válik arra, hogy a világon bárhol bevetésen vegyenek részt.
A Hunor munkatársai katasztrófa esetén Budapesten három, vidéken nyolc, külföldön pedig 24 órán belül tudnak a bajbajutottak segítségére sietni. Feladatuk elsősorban romok alatt rekedt áldozatok felkutatása és mentése lesz.