Fonyódon oktat kézilabdát a Fuisz Tanár Úr …
Már az év elején egy beszélgetésünk során említést tett Fuisz Tanár Úr, hogy mégis csak folytatja a kézilabda sportban az edzői pályafutását. Fonyódon a NIKÉ Egyesület kézilabda szakosztályában tevékenykedik, és egy új a szivacskézilabda oktatását, a sportág népszerűsítését célzó program kidolgozásán dolgozik. Arról értesültem, hogy a program elindult, ezért kerestem meg a Tanár Urat. Szerdán délelőtt készült az interjú a Mester Cukrászdában.
Mi a program pontos neve? A finanszírozás megoldott? Mi a távlati cél?
Fonyód Kistérségi szivacskézilabda oktatás, a financiális hátteret a TAO (társasági adókedvezmény) valamint a fonyódi kistérség, és Fonyód városa biztosítja. A program alapvetően a szivacskézilabda oktatásának és népszerűsítésének céljából készült, de része például Fonyód két középiskolájának a tanórán kívüli testnevelés – kézilabda – foglalkoztatása is.
Az a célunk, hogy a következő tanévben – erről már megbeszélést folytattunk a gimnázium igazgatónőjével és megyei Kormányhivatal illetékesével - egy 25-30 fős osztályt indítanánk, ahol a sportolókat összegyűjtenénk. Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy itt tanulnának a lány kézilabdások, a fiú labdarúgók és a birkózók, szumózók. Ez a távlatokban egy felmenő rendszerű képzést jelentene.
A fiatalabbaknál a jövőt építjük. Most 6 iskolában indítjuk el a programot. Fonyódon, Lengyeltótiban, Somogyváron, Osztopánban, Balatonkeresztúron, és Balatonszentgyörgyön. Előkészítés alatt van, és nagyvalószínűséggel indulni fog a képzés: Mesztegnyőn, Kéthelyen, Szőlősgyörökön, és némi bizonytalanság van Balatonfenyves esetében.
A program hét és nyolcéves kislányoknak indul, heti 2x1 óra időtartamban. Az oktatást az iskola testnevelői végzik, vagy egy a kézilabdában jártas pedagógus, erre is van példa.
A szükséges felszerelést a program biztosítja? A költségeket ki viseli?
Szivacskézilabdákat a program biztosítja, most kezdetben 5-5 megfelelő méretű labdát, de hamarosan a 12-15 fős csoportok minden gyerekének biztosítjuk a felszerelést. Minden iskola, amelyik a pályázatban nevesítettünk rendelkezik megfelelő tornateremmel. Az oktatás órarendszerűen, de tanórán kívüli foglalkozás keretében fog megvalósulni. A program költségvetése fedez néhány egyéb kiadást is.
Lesz verseny a gyerekeknek?
Akiknél már van bizonyos alap, azok neveznek az ERIMA Bajnokság U7 csoportjába, erre október közepéig lesz lehetőségük. De mindenképen szervezünk a projekt keretében, tanévenként négy alkalommal (november, december, március, május) központi megmérettetést. Ez egy felmérő jellegű, a fonyódi Sportcsarnokban megrendezésre kerülő, valamennyi programban résztvevő gyerek részvételével megrendezett tornát jelent. A gyerekeket egymással versenyeztetjük, felmérünk képességeiket, képzettségüket, készítünk egy számítógépes adatbázist, hogy a fejlődésüket figyelemmel tudjuk kísérni. Része lesz a programnak minden alkalommal egy edzői továbbképzés is.
Eltelik egy év … hogyan tovább?
Megyünk tovább. Ez egy felmenő rendszerű program, tehát egy újabb korcsoport lép be a rendszerbe. Az a középtávú célunk, hogy a kistérségben a női kézilabdát népszerűsítsük, hogy legyenek csapatok, akik egymással versenyeznek. Hogy ezek a korcsoportok majd a diákolimpián eredményesen képviseljék iskolájukat, településüket. Mert minden iskola a saját neve alatt versenyez, csak hozzáteszik a program gesztorának nevét. Tehát például Somogyvár –Niké.
A jövő tanévben a Fonyódon a Gimnáziumban szeretnénk már elindítani az első osztályban a sport tagozatot, egyelőre Somogy és Zala megyére gondolunk beiskolázás szempontjából.
A középiskolások már most is alkotnak egy csapatot. Beneveztünk az NBIII –as bajnokságba (NIKÉ SE) és elindítjuk őket a Somogy megyei Kézilabda Szövetség utánpótlás bajnokságában, illetve az V. és VI. korcsoportos Diákolimpián.
A távlati célunk, az hogy a két képzés valamikor „összetalálkozzon”, tehát azok a gyerekek, akik a kézilabdát megkedvelték az általános iskolában, azok a fonyódi Gimnáziumot válasszák a továbbtanulásra. Hosszútávon szeretnénk egy erős akár az NB II –ben is helytálló középiskolás kézilabda csapatot is.
A mai világ a pénzkörül „forog”. Mennyiben biztosított ennek a programnak a fedezete?
A TAO –s pályázatunk nagyon sikeres volt, az első két évre teljes mértékben biztosítja a program fedezetét. Fonyód Városa és a Fonyódi Kistérség biztosítja a szükséges önrészt. A Gimnáziumban pedig a tanmenet része lesz majd a tagozatos oktatás.
Említést kell tennem arról is, hogy már a harmadik évben tanulnak majd Fonyódon a Kárpátaljai diákok, akik között van kézilabdás is. A kiválasztás rendszere is változott. Annyira népszerű lett a program, hogy ma már mi megyünk el egy előzetes felmérésre, és mi „válogatunk” a jelentkezők között.
Már szó esett az NIKÉ SE női kézilabda csapatáról, amelyik elindult az NB III 2012/2013 –as szezonjában. Menyiben kapcsolódik ez a programhoz?
A NIKÉ SE létrejöttekor, elkötelezte magát a vezetés, hogy kézilabda szakosztályt is létrehoz. Az is tény, ahhoz hogy a fent említett projekt megvalósulhasson, ahhoz kézilabda csapatot versenyeztetni kell. Nem akartunk a korosztályos utánpótlás bajnokságban indulni, mert a lányok most nagyon különböző korúak, ezért indultunk el a Nemzeti Bajnokságban tudva, hogy kezdők vagyunk. De három-négy éves előretekintéssel az NBII a cél. Amikor a lányok mát 17-18 évesek lesznek, akkor ez már egy reáliscél lehet.
Jelenleg a csapat a fonyódi Gimnáziumban, illetve a Szakközép és Szakképző iskoláiban tanuló lányokból tevődik össze. Jelenleg 20-22 lány jár edzésre, de még nincsenek közöttük a jelenlegi első évfolyamosok mert ők most vannak kiválasztás alatt.
Korábban kézilabdáztak, vagy teljesen kezdők a lányok?
Részben, a zömük kezdő 15-16 éves lány, az ötven százalékuk még csapatban sem szerepelt. Van közöttük, aki az iskolában már kapott egy alapot, de sajnos olyan is, amelyiknek az iskolájában elfelejtették a tantervet és nem oktattak kézilabdát a testnevelés órán.
Elindulunk, minden olyan bajnokságban ahol tudunk. Most az elért eredmény, az nem számít. Az eredmény az, hogy versenyeztetni tudjuk őket. Úgy számolok, hogy egy 40-50 mérkőzést tudunk majd játszani a tanév során.
A hosszú távú célunk a minőségi sport képzése 18 éves korig. Szeretnénk az utánpótlás bázisa lenni a NBII –s NBI –es vagy NBI/B –s csapatoknak.
Köszönöm a beszélgetést!
{module [99]}