Skip to main content

Kincsek Somogy földjéből címmel régészeti kiállítás nyílt Kaposváron

Írta: mti
Megjelent: 2012. szeptember 20. Csütörtök, 19:11

mti_hirfelhasznalo_copyKaposvár, 2012. szeptember 20., csütörtök (MTI) - Kincsek Somogy földjéből címmel állandó régészeti kiállítás nyílt csütörtökön Kaposváron, a Somogy Megyei Múzeumban. A tárlat a csiszolt kőkorszaktól kezdve a középkorig mutatja be a megye legjelentősebb régészeti leleteit.

Ábrahám Levente, a múzeum igazgatója felidézte: az elmúlt tíz évben hatalmas infrastrukturális beruházások történtek Somogy megyében, köztük az M7-es autópálya építése, amelyet megelőzött egy régészeti feltárás, ennek eredményeként a múzeum anyaga megtízszereződött.

Vándor László, a Vidéki Múzeumok Szövetségének tiszteletbeli elnöke - aki a Zala Megyei Múzeum igazgatójaként maga is részt vett több somogyi régészeti feltárásban - beszédében úgy fogalmazott: az előzmények ismeretében őszintén örül annak, hogy a múzeumnak lehetősége nyílott egy új állandó kiállítás megnyitására, "hiszen ez az időszak, ami mögöttünk van, nem igazán kedvezett a magyar múzeumügynek, különösen nem a vidéki múzeumoknak".

A somogyi régészek az M7-es autópálya építésénél, a Kaposvárt elkerülő út térségben Magyarország kiemelkedő fontosságú régészeti lelőhelyeit tárták fel - mondta Vándor László.

A kincsekből, különös, egyedi tárgyakból mutat be gazdag anyagot a kiállítás, amelynek kiemelkedő leletei közé tartozik az ötödik századból való hun áldozati üst. Megtalálásának körülményeit, tisztításának fázisait nagyméretű posztereken, a leletről készült másolat öntését pedig egy kisfilmmel mutatják be. Ugyancsak kuriózumnak számít az az 5-6 ezer éves, feltehetően különböző szertartásokon viselt, késő rézkori agyagmaszk, amelyet Balatonőszödön találtak a régészek, és amely az Európában fellelt egyetlen ilyen leletként régészeti szenzációnak számított.

Látható egy mécses, amelynek különlegessége, hogy míg a római és középkori leletek között ez a használati tárgy "tucatleletnek" számít, addig az őskorból kevés ilyet ismerünk. Szintén őskoriak azok a kacsa alakú, kis mészbetétes kerámia edények, amelyeket a halottak mellé helyeztek el. Említést érdemelnek az avar korból származó aranyozott és arany dísztárgyak, a bronzkori, valószínűleg beolvasztásra gyűjtött törött leletek, amelyek egy részét a régészek által megtalált állapotban, zöld patinával borítottan állították ki, a legszebbek pedig már a restaurátorok által megtisztítottan kerültek bemutatásra. Szerepelnek a tárlaton a római korból származó, nehezen előállítható üvegtárgyak, a középkorból két lelet, egy szakállas ágyú (nevezték szakállas puskának is), és mívesen kidolgozott, nagyméretű ezüst tallérok.

A kiállítás létrehozását az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta.

{module [99]}

Sport - Legfrissebb
Városunk - legfrissebb
Közelben - Legfrissebb
Interjúk - Legfrissebb
Kék hírek - Legfrissebb
Kultúra - Legfrissebb
MTI - Legfrissebb
Közérdekű - Legfrissebb