Skip to main content

Koronázási jelvények kiállítása ...

Írta: Vágó Zoltán
Megjelent: 2011. május 21. Szombat, 14:10

korona_250Arról már korábban is adtam hírt, hogy a Marcali Turisztikai Egyesület szervezésében 2011. június 6 és 16 között kiállításra kerül Marcaliban a Szent Korona mása. Megkaptam a Marcali Plébániáról a „menetrendet". Koronázási jelvények kiállítása a plébániatemplomban június 6-tól (hétfőtől) június 9-ig (csütörtökig) 11 órától 19 óráig. A koronázási jelvények június 12-én pünkösd vasárnap a 9 órás szentmisén szintén láthatóak lesznek a plébániatemplomban, valamint 11 órakor a Boldog Gizella templomban. Csoportos látogatás esetén érdekes tájékoztató hallható a koronatörténetről. 2011. június 09-én (csütörtökön) 19:00 órakor a Plébánia templomban Rónai Attila ötvös mester, a korona készítője tart előadást.

Június 10 –én a Marcali Kulturális Korzó avatásán már az új épületben lehet megtekinteni a koronát, egészen június 16 –ig! Tervezik, hogy a másolatot készítő kaposvári ötvös művész Rónai Attila, egy előadást is tart a Kulturális Korzóban.

Idézet a mester honlapjápról: "Fényképek és történeti dokumentumok alapján az év elején látott munkához a kaposvári mester. Nem először tette ezt, hiszen 2000-ben már készített a Szent Koronáról egy háromnegyedes méretarányú változatot, mely a csopaki templom Mária-szobrán látható. A mostani élethű mása a jelenleg létezőnek, amely rengeteg viszontagsággal, sérüléssel vészelte át az évszázadok viharait. Mi több, az eredetéről is számos legenda létezik.

- Ez a változat olyan, amilyennek ma ismerjük, azzal a különbséggel, hogy nem aranyból, hanem nehezebben kezelhető és zománcozható aranyozott ezüstből készült - mutatja a míves másolat ismertető jegyeit Rónai Attila.

- Aranyból, a középkori változaton ismert drágakövekkel 30-35 millió forintba is kerülne egy replika, de erre nincs pénz. Ez a töredékéből készült. A legérdekesebb feladatot a tűzzománc táblaképek sora jelentette, amelyben a 0,1 milliméteres aranyszalagok hatását kellett visszaadni.

Egy-egy kép zománcozása három napig készült mikroszkóp alatt. A korona készítésére fordított időt nem tudja megbecsülni, hiszen élni is kellett közben valamiből, de az biztos, este tíz előtt sosem hagyja abba a munkát. Az eredeti ereklye és a másolat különbségét csak szakmai szemmel láthatóan az adja, hogy ennek a foglalatai még tökéletesen épek, a gyöngyök pedig nagyjából egyforma nagyságúak."

bp_korona_800

Sport - Legfrissebb
Városunk - legfrissebb
Közelben - Legfrissebb
Interjúk - Legfrissebb
Kék hírek - Legfrissebb
Kultúra - Legfrissebb
MTI - Legfrissebb
Közérdekű - Legfrissebb