Szén-monoxid mérgezés Hencsén
A tegnapi este folyamán újabb szén-monoxid mérgezés történt Somogy megyében.
Hencsén egy könnyűszerkezetes lakóépületben négy fő szenvedett otthonában szénmonoxid mérgezést. A tulajdonos elmondása szerint az egyik családtagja a fürdőszobában eszméletét veszítette, akit azonnal az udvarra vittek és értesítették a mentőszolgálatot. A sérült személy a szabad levegőn magához tért.
A helyszínre a szigetvári hivatásos tűzoltóság egységei és a Somogy megyei Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálat is vonult. A kiérkezésükkor a lakók az udvaron és a nappaliban tartózkodtak. A tűzoltók a lakás helyiségeiben méréseket végeztek, amely során az egészségügyi határértéket lényegesen meghaladó koncentrációban mutatták ki a mérgező gáz (szén-monoxid) jelenlétét. A tűzoltók intézkedtek arra, hogy a lakók elhagyják az épületet, lekapcsolták a fürdőszobában lévő gázüzemű vízmelegítőt és megtiltották annak további használatát, majd átszellőztették a lakást. A mentők a család mind a négy tagját kórházba szállították megfigyelésre.
Az elsődleges helyszíni szemle alapján nagy valószínűséggel szabálytalanul üzemeltetett gázkészülék okozhatta a problémát.
A Kaposvári Katasztrófavédelmi Kirendeltség vizsgálati eljárást indított az ügyben, amelybe bevonja a kéményseprő-ipari szolgáltató szakembereit is.
Felhívjuk a lakosság figyelmét, hogy a Szén-monoxid mérgezések elkerülése érdekében
- A lakás fűtött helyiségein belüli ajtókat ne csukják be teljesen, maradjon mindig rés az ajtó és a tokozat között.
- Amennyiben a gáz fűtőberendezés, vagy gázbojler a lakótéren belül van, egy külső ablak (lehetőleg bukó ablak konyhában, vagy WC-ben) mindig legyen pici (1 cm felül) résnyire nyitva.
- Az esti bezárkózás után már ne használják konyhai szagelszívót, főzés esetén inkább szellőztessenek.
- Éjszakára a lakáshőmérséklet szabályozó termosztátot állítsák vissza 2 ºC-al, így kevesebbet működik a gáz fűtőberendezés.
- Otthon tartózkodás esetén időközönként a gáz tüzelőberendezés körül kézzel győződjenek meg, hogy nem éreznek-e forró, párás levegőkiáramlást a berendezésből, amelyet a kezük nem bír el. Ha igen, akkor nyissanak külső ajtót, vagy ablakot és utána is vizsgálják meg ugyanezt. Ha a forró levegőkiáramlás megszűnik, akkor légzárás miatti visszaáramlás volt, feltétlenül szakembert kell hívni a készülékhez.
- Komoly havazás esetén időnként, kívülről történő szemrevételezéssel ellenőrizzék, hogy a kémény tetején lévő esővédő tárcsa magasságát nem érte-e el a hó magassága, mert az elzáródást okozhat.
{module [99]}