A „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek” EFOP-3.3.3-VEKOP-16-2016-00001 projekt keretében a Marcali Múzeum és a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központjának együttműködésében valósult meg 2019. november 12-én az ÚJ MÓDSZERTANOK A MÚZEUMI, KÖNYVTÁRI ÉS KÖZMŰVELŐDÉSI SZAKTERÜLETEKEN című megyei szakmai nap Marcaliban.
A vendégeket Vidák Tünde a Marcali Múzeum igazgatója, Somogy megyei múzeumi koordinátor köszöntötte, és felvezetőjében átfogó tájékoztatást adott a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek projekt célkitűzéseiről, jelentőségéről.
Első előadónk Bolyácz Róbert, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központjának (SZNM-MOKK) koordinátori csoportvezetője a Múzeumi és Könyvtári Fejlesztések Mindenkinek projekt keretében kidolgozott mintaprojektekről informatív prezentációval szolgált. Áttekintést kaptunk a 19+1 mintául szolgáló modell tematikájáról, hasznáról és adaptálhatóságáról.
Ezt követően Boros Tünde mintaprojektekért felelős munkatárs (SZNM MOKK) az új módszertanokra és a legújabb kiadványokra irányította a kollégák figyelmét. Előadásából megismerhettük a módszertani fejlesztések alapjául szolgáló kutatásokat, a módszertanok kidolgozásának folyamatát, valamint bemutatta számunkra a már publikált kiadványokat, és ajánlotta a megjelenés előtt álló köteteket is.
Havasi Bálint, a Balatoni Múzeum igazgatója „A mi városunk másképp” című egyedi mintaprojektjüket mutatta be, hangsúlyozva, hogy a középiskolás diákok bevonásával megtervezett városismereti sétát mint turisztikai terméket az „arts and business” szemlélet jegyében dolgozták ki.
Farkas Gergely múzeumpedagógus, Somogy megyei múzeumi koordinátor a Szennai Skanzen kitűnő, szakképzést támogató mintaprojektjét, a „Mestereknek Mestere…” program megvalósítását ismertette a hallgatósággal. A projekt kiemelt célja volt az épített örökség védelme, a hagyományos szaktudás átadása és az élethosszig tartó tanuláshoz szükséges kompetenciák fejlesztése a szakképző iskolák diákjai számára.
Tóth Judit szaktanácsadó, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár EFOP Projektirodájának csoportvezetője az „Én könyvtáram” program fejlesztéseit mutatta be az érdeklődő közönségnek. A projekt keretében a köznevelés hatékonyságát és eredményességét szolgáló, új típusú kompetencia- és készségfejlesztő, valamint tanulást támogató könyvtári szolgáltatások kidolgozása zajlik, többek között az alábbi fejlesztési irányokban: olvasásfejlesztés, digitális szövegértés, szövegértés-fejlesztés, könyvtárhasználat, információ-keresés. A megjelent módszertani kiadványaik iránt komoly érdeklődés mutatkozott a szakmai nap résztvevőinek körében.
Az ízletes ebédet követően Samuné Bogyó Hajnalka múzeumpedagógus, a Marcali Múzeum igazgatóhelyettese tárlatvezetéssel és raktárlátogatással egybekötött intézmény-bemutató keretében rávilágított a „szolgáltató múzeum”-koncepció megvalósulásának lehetőségeire egy területi múzeumban.
A tartalmas, új módszertanokat közvetítő szakmai nap mind a jelenlévő múzeumi, mind pedig a könyvtári és közművelődési szakembereknek számos jó példával szolgált, s új szakmai kapcsolatokat is eredményezett.
Fotó: Ilácsa József
https://marcaliportal.hu/index.php/2015-07-07-09-04-12/varosunk/44567-megyei-szakmai-nap-a-marcali-m%C3%BAzeumban#sigProIde8c7c3c543
A galériához kattintson a képre!