Negyvenéves versenyzői pályafutását ismerték el december 29. –én, a Somogy megyei Asztalitenisz Szövetségben. Az alkalmat felhasználva kérdeztem az elmúlt évekről Lantos Ernőt.

Mikor kezdted a játékot?

Hat éves korom óta pingpongoztam versenyszerűen, Úttörő Olimpiákon kezdtem. Járási, megyei, és országos versenyeken vettem részt. Megyei Úttörő Olimpiát nyertem, negyedik helyezett voltam az országoson, akkor nyert a Klampár Tibor Úttörő Olimpiát. Serdülőben járási és megyei bajnok voltam. Ifjúsági koromban tagja lettem a megyei csapatnak.

1978 –ban az Ivusza Pisti hazajött Marcaliba, Ő akkoriban már NBI – ben játszott, nagyon ismert versenyző volt. Országos versenyeket nyert a Klampár idejében! Marcali Volán színeiben kezdett itthon játszani. Akkor a Mihalics Géza bácsi volt a mi edzőnk.

Mi általában a megyei bajnokságban jól szerepeltünk, volt év hogy nyertünk is. De mert nem volt meghatározó játékosunk,feljebb nem kerültünk. Ekkor kapcsolódott be a csapatba Ivusza Pista. Feljutottunk az NBII be és sokáig ott játszottunk.

Tudni kell, hogy akkoriban nagy tábora volt az asztalitenisznek, erős mezőny volt a második osztályban is! Rendszeresek voltak Marcaliban a versenyek. A mostani birkózó csarnokban játszottunk. Érdekességképem megemlítem, hogy volt Marcaliban teltházas bemutató mérkőzés a Sportcsarnokban, a Klampár is itt volt akkor. Népszerű sportnak számított az asztalitenisz!

Jelentősen erősödött a csapat, de gondolom nagy volt a korkülönbség …

Így van tíz év, de nem nagyon számított. Hatalmas csatákat vívtunk egymás ellen, viszont párosban együtt játszottunk 28 évet. Ma is őzöm Pista ajándékát, amit abból az alkalomból kaptam Tőle, hogy először győztem le versenyen. Nagydolog volt számomra! Annyira "együtt" voltunk, hogy volt olyan NBII szezon, hogy nem buktunk meccset!

Egyszer minden véget ér …

Én is így gondoltam. A nyolcvanas években abbahagytam a sportot a vállalkozásom miatt. De nem bírtam sokáig … néhány év múlva el mentem pingpongozni Hévízre. Egy idő múlva hívtak Lengyeltótiba ahol épen alakult egy csapat. Én 1994 és 2005 között ott játszottam. Jól ment még az NBII –t is megjártuk. 2005 –ben beneveztem a korosztályos Európa Bajnokságra.

Itt egy cikket mutatott nekem Lantos "Öcsi" … hiszik, nem hiszik megtaláltam a Marcali Portál archívumában. Beidézem:

Hatalmas mezőny jött össze a szlovák fővárosban az egy héten át tartó erőpróbára; az öt korosztályban 37 országból négy híján kétezren(!) neveztek, s egyszerre 76 asztalon folytak a csatározások. A kontinensbajnokság erősségéről elég legyen annyi, hogy az indulók zöme még mindig hazája I. vagy II. osztályú bajnokságában szerepel. Magyarországról 59-en próbáltak szerencsét; köztük volt a somogyi színeket egyedül képviselő marcali Lantos Ernő, az NB II-es Lengyeltóti VSE játékosa.

Lantos Ernő az 50-59 évesek korcsoportjában volt érdekelt, s remekül helytállt. Az egyéni versenyben a csoportmérkőzések során olasz ellenfelét sima 3-0-ra, német és szlovák riválisát pedig 3-1-re legyőzte, így a 200-as táblán folytathatta tovább a csatározásokat. Itt előbb orosz, majd német ellenfelénél is 3-1 arányban bizonyult jobbnak, a 64-es főtáblán viszont 3-0-ra kikapott a két évvel ezelőtti páros Európa-bajnok dán Rambergtől. Párosban a pécsi Koronics Károllyal az oldalán mindhárom csoportellenfelüket - egy-egy angol, walesi és spanyol kettőst - 3-1-re vertek, a 100-as táblán viszont nagy csatában 3-2 arányban alulmaradtak egy szlovák kettőssel szemben.

Az 50-59 évesek korosztályában - ez volt a legnépesebb mezőny a maga 420 indulójával... - Lantos Ernő volt a második legjobb magyar, aki (különösen a második szettben) a legjobb nyolc közé jutott dán Ramberget is rendesen megszorongatta. Egyedül csak Takács János, az egykori világ-bajnok válogatott tagja - ki ne emlékezne a Jónyer, Klampár, Gergely fémjelezte világverő magyar együttesre - volt eredményesebb nála. Bár hazánkból népes csapat utazott Pozsonyba, sajnos egyetlen érem sem jutott a magyar résztvevőknek. ( Somogyi Hírlap 2005. július 2. Fenyő G.)

Gondolom a hazai szenior bajnokságban is szerepeltél …

Igen többször értem el dobogós, helyezést. Párosban nyertem is egy alkalommal, a Balatonbogláron rendezett versenyen. Kétévente rendszeresen megrendezik ezt a bajnokságot. Sajnos annyira elkoptak az ízületeim, hogy már nem tudok indulni ezeken a versenyeken. 2005 decemberében letettem az ütőt.

A Szövetség viszont nem feledkezett meg Rólad …

Nagy örömömre ez év decemberében meghívtak arra az ünnepségre ahol kaptam egy elismerést a Somogy Asztalitenisz Sportjáéért, a velejáró kupával, a játékos kategóriában. Én harmadikként kaptam ezt a díjat. Az elsőt az Ivusza Pista kapta!