INTERJÚK
mtksz-allas

Fellegi Bálint

Hónapok óta téma a közbeszédben, hogy Fellegi Bálint a Marcali Berzsenyi Dániel Gimnázium igazgatója pályázott a Siófoki Perczel Mór Gimnázium igazgatói posztjára. Mára megtörtént a kinevezése, és ahogy ígérte válaszol kérdéseimre.

 

 

Gratulálok a kinevezésedhez! Mielőtt erről kérdeznélek arra kérlek, hogy a meglehetősen „kalandos”második félévetekről beszéljünk. Hogy telt a digitális oktatás? Milyen gondokat - ha voltak - okozott ez a helyzet. Mennyire zavarta meg az érettségiző osztályokat? Hogy sikerültek az érettségi vizsgák?

 

Mindenkit váratlanul ért a Home Office. Igazi kihívás volt minden kolléga, diák számára, hogy egy új helyzetet, oktatási formát megfelelően kezeljen. Már régóta terveztem, hogy egy egységes digitális felületet hozzunk létre az intézményen belüli kommunikációra, az oktatás segítésére.

 

Még mielőtt kihirdették a korona vírus miatti rendkívüli helyzetet, az oktatást segítő kollégáimmal elkezdtük a technikai háttér kialakítását. Minden dolgozónak, diáknak létrehoztunk egységes email címet, a Teams programban felépítettük a tantárgyfelosztásunknak megfelelő osztályokat, csoportokat digitális tantermeket, digitális tanári szobát. Ehhez a Siófoki Tankerület segítségével a Microsoft Office 365 programcsomag egy részét használtuk, használjuk aktívan.

 

Március 17-től tudjuk használni teljes értékűen a rendszert. A felület remekül alkalmazható a távoktatásban, gördülékenyen tudtunk órát tartani. Természetesen a KRÉTA-rendszerben (digitális napló) továbbra is kötelező volt az adminisztrálás, a diákokkal, a szülökkel való kapcsolattartás.

 

A Pedagógiai Oktatási Központok, az Oktatási Hivatal számos útmutatót, ajánlást bocsátott az intézmények rendelkezésére a tananyagokkal, az értékeléssel, a pedagógiai munkával kapcsolatosan. Rengeteg oktatással, távoktatással, ismeretterjesztéssel foglalkozó cég ajánlotta fel ingyenes használatra programjait, tesztjeit. Sokszor a bőség zavarával szembesültünk. Kollégáim számos digitális oktatással kapcsolatos tanfolyamon vettek már részt, így jól ki tudták választani azokat a programokat, segédleteket, amelyek a gimnáziumi oktatáshoz kapcsolódtak. Számos új programmal is megismerkedtünk.

 

A diákoknak a leterheltsége nem csökkent, hiszen délelőtt az iskolai csengetésnek megfelelő tanórákon vettek részt, ezt követően kellett készülniük a következő napra, elküldeni a tanároknak a kért anyagokat, valamint tanulni. Aki becsülettel dolgozott, annak az elején kicsit nehezebb dolga volt, mint a hagyományos oktatás keretei között, aki viszont lazítani akart, megtalálta a lehetőséget, bár ezt hosszú ideig nem tudta alkalmazni. A tanóra elején lájkoltunk-bejelentkeztünk (ezt a rendszer rögzíti), a végén elköszöntünk. Az órai feladatokat be kellett fényképezni, a házi feladatokat határidőre a felületre fel kellett tölteni, amit ellenőriztünk.

 

A tanároknak sem volt könnyű felmérni, mennyivel más leterhelést jelentett ez a képzési mód a diákoknak. Meg kell megtapasztalnunk, az oktatás elején túlzásokba is estünk, amit sikerült korrigálni.

 

Szokatlanul sokat kellett a gépek előtt ülni, ami miatt diákjaink és mi is hátfájásra panaszkodtunk a rövid szünetekben. Megtanultuk együtt, hogy az ergonómia fontos (kényelmes munkahely, óránként fontos szüntet tartani, mozogni, az erős fényeket, színeket kerülni kell, stb.)

 

Végzőseink nagyon fegyelmezetten készültek az érettségire. A Siófoki Tankerületi Központ segítségével minden óvintézkedést be tudtunk tartani, megfelelő számú védőmaszkot, ásványvizet, papírzsebkendőt, fertőtlenítőket, a pedagógusok gumikesztyűt is kaptak. Szülői felajánlás keretében minden végzős és pedagógus mosható maszkot is kapott. A technikai dolgozók az előírásoknak megfelelően rendezték be a vizsgatermeket, a folyosókat. A komoly felkészülés meghozta az eredményét, mindenki sikeres érettségi vizsgát tett.

 

Még nagyon sok mindent lehetne erről elmondani, de összességében azt mondhatom, hogy iskolánkban példa értékűen történt meg a digitális oktatásra való átállás diák, pedagógus és a technikai személyzet részéről.

 

Köszönettel tartozunk diákjaink Szüleinek, akik a háttérben biztosították gyermekeiknek a szokatlan, kihívásokkal teli otthoni digitális oktatás körülményeit.

 

Ha esetleg hasonló helyzet alakulna ki a jövőben, a Berzsenyiseket nem kell féltei, megállják a helyüket.

 

Rátérve személyedre. Miért pályáztál Siófokra? A Perczel egy nagy gimnázium megnéztem 5 első osztály volt az elmúlt tanévben és mindegyikben 30 feletti tanuló létszám, a tanári kar is közel 50 fős. Karrier szempontjából egyértelmű előre lépés, ez motivált?

 

Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy nagy intézmény, magasabb a tanulói és tanári létszám. A karrier az ember életében fontos szerepet játszik, de más szempontokat is figyelembe vettem a döntésem meghozatalában. Továbbra is azon fogok dolgozni, hogy vezetői feladatkörömből adódóan irányítsam és segítsem kollégáim és a diákok munkáját.

 

Hogy gondolsz vissza az elmúlt évtizedekre?

 

Nagyon szép emlékek kötnek a városhoz, a barátokhoz, kollégákhoz, diákokhoz, ismerősökhöz. Itt születtek és nőttek fel gyermekeink. Sok sikert és pár kudarcot is megéltem, amelyek tanulságokkal szolgáltak és megerősítettek. Emberi és szakmai kapcsolataimban mindig törekedtem a korrektségre.

 

Sok inspirációt kaptam, amelyek segítségével életemet és munkásságomat irányítottam, irányítom. Rengeteg esemény, sztori kavarog bennem, de nehéz lenne bármelyiket kiemelni. Foci, túrázás, kerékpározás, különböző rendezvények és persze pedagógusként az iskolai élet számtalan emléke.

 

A pedagóguspálya minden lépcsőfokát sikereivel és nehézségeivel együtt megtapasztaltam. Ebből adódóan siker, hogy a régi barátok száma bővül azon tanítványaimmal, akik ma már a barátaim is. Ide kívánkozik a következő mondat: Barát az, aki megérti a múltad, hisz a jövődben, és elfogad annak, aki vagy!


Ismerlek már annyira, hogy igyekeztél gondoskodni a Berzsenyiről is, lehetőségeid szerint. Milyen már nyilvánosan elmondható információkat tudsz közölni az olvasóinkkal?

 

Igen. Amikor eldöntöttem, hogy pályázni fogok, ezt megosztottam vezető társammal is. Közöttünk mindig őszinte, jó munkakapcsolat volt. Nem örült a döntésemnek, de elfogadta és javaslataimat meghallgatta.

 

A jogszabályok alapján a helyemet megbízott igazgató veszi át. A gimnáziumban dolgozik egy volt tanítványom, aki fiatal, jól felkészült, határozott egyéniség, nagy munkabírású, több éve a vezetőség tagja. Az évek során egyre több feladatba bevontam. Beszélgetéseink során beigazolódott, hogy hasonló elveket vall velem a munkában is. Így bátran ajánlottam Kőrösi András kollégámat a Siófoki Tankerületi Központ Igazgatójának, hogy az intézményvezetői feladatokat ő lássa el. Nagyon örülök, hogy András a felkérésre igent mondott.

 

Elkészítettük az előzetes tantárgyfelosztást, a nyugdíjba vonuló kollégák helyére kerestünk megfelelő szakos pedagógusokat. Így a mai állapot szerint rendelkezésre áll a tanévkezdéshez szükséges humán erőforrás.

 

Köszönöm a beszélgetést! Sok sikert az új feladathoz!

 

 

Olvassa a Marcali Portált Facebookon is!

Keresés a tartalomban...

Elérhetőségek

Levélcím: Marcali Portál

8700 Marcali Orgona u. 1-3 "A" lh. fsz. 2
NMHH nyilvántartási szám: 1253-3889
Alapítás éve: 2000.
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Reklámmal kapcsolatban: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Cookie-k használata a weboldalon

Küldjön nekünk Ön is híreket!
Történt olyan esemény vagy hír a térségében ami nincs fent a Marcali Portálon, esetleg hallott, látott, fényképezett, valami érdekeset és Ön szerint fent lenne a helye hírportálon?
Küldje el a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre!


Megjelenés: Szerkesztőségünk fenntartja a jogot, hogy a részére elküldött híreket - a tartalom csorbítása nélkül - a megjelentethetőség érdekében módosítsa, szerkessze. A megjelenésre vonatkozóan garanciát nem vállalunk - azaz nem mindegyik, részünkre elküldött hír jelenik meg szükségszerűen a marcaliportal.hu-n.

A marcaliportal.hu sütiket használ. A sütik elfogadásával kényelmesebbé teheti a böngészést. A honlap további használatával hozzájárulását adja a sütik használatához.