INTERJÚK
mtksz-allas

szaki

Nem „unatkoztatok” az elmúlt fél évben … hiszen a járványügyi vészhelyzet kezelése mellett egy másik jelentős feladatotok is volt. A jogállás változás és az új szakképzési törvény megjelenése is erre az időszakra esett. Arra kérlek, hogy csak nagyon röviden összegezd az elmúlt tanéveteket, és tájékoztasd olvasóinkat a változásokról, az iskolát érintő ügyekről.

 

 

Kerner KrisztinaMárciustól – mint minden más oktatási intézmény – mi is áttértünk az iskolán kívüli, digitális tanrendre. Becsülettel végigdolgoztuk ezt az időszakot, rengeteg munkát, rengeteg energiát fektettünk bele. A lehetőségekhez képest sikeresen vettük az akadályt, de továbbra is csak azt tudom mondani, hogy a szakképzésben, a szakmatanulásban nagyon fontos a személyes jelenlét, a folyamatos magyarázat.

 

Arról nem is beszélve, hogy jónéhány diákunk technikai nehézségek miatt csak korlátozottan tudott bekapcsolódni az oktatásba. Éppen ezért nagyon bízom benne, hogy nem fog megismétlődni ez az időszak. Szigorú biztonsági intézkedéseket vezettünk be az iskolában a koronavírus-járvány továbbterjedésének megakadályozása érdekében. Diákjaink megértették ennek fontosságát, és fegyelmezetten betartják az előírásokat.

 

Július 1-től más változás is történt az életünkben. A szakképzésben dolgozók közalkalmazotti jogviszonya megszűnt és átkerültünk a Munka Törvénykönyvének hatálya alá. Úgy gondolom, hogy eddig csak pozitívumokat tapasztaltunk ebből a változásból. A pedagógusoknak járó kedvezményeink megmaradtak, a szabadságunk mértéke nőtt és a fizetésünk is jelentős mértékben emelkedett.

 

És ezzel még nincs vége a változásoknak. Szeptember 1-én az új Szakképzési Törvény előírásai szerint kezdtük meg a tanévet. Más lett a nevünk, a szakgimnázium és szakközépiskola után most ismét a jól ismert szakképző iskola lettünk.

 

De ez csak a külső, sokkal fontosabb, hogy a képzési szerkezetben is jelentős változások történtek. Kilencedikes diákjaink ágazati képzésben kezdik meg tanulmányaikat, ami azt jelenti, hogy több szakma alapjaival is megismerkednek, és lehetőségük van eldönteni, hogy melyik áll hozzájuk a legközelebb.

 

A tanév végén egy komoly ágazati alapvizsgán kell megfelelniük, és ezután a tizedik osztálytól tanulják azt a konkrét szakmát, amit választottak. Kilencediktől kezdve felmenő rendszerben minden tanulónk ösztöndíjat kap, ez jelenleg havi 16.200 Ft. Természetesen ezért a pénzért teljesíteni is kell, hiszen rossz tanulmányi eredmény, vagy 6 igazolatlan óra esetén az ösztöndíj folyósítása megszűnik.

 

Egyelőre mi is csak ismerkedünk ezekkel a változásokkal, a pedagógusoknak is ez lesz a „tanulóévük”. Szerencsére fenntartónktól, a Siófoki Szakképzési Centrumtól minden szakmai, anyagi és érzelmi támogatást megkapunk.

 

Tudom nagyon nagy figyelmet fordítottatok már kora tavasszal a beiskolázásra, és a hírek szerint eredményesen dolgoztatok. Milyen szakmákat indítottatok, hány diákot iskoláztatok be? Mi vár a tanulókra az új rendszerű oktatási rendben?

 

Igen, azt gondolom, hogy sikeresnek mondható a beiskolázásunk. Három ágazatban (gépészet, kereskedelem, turizmus-vendéglátás) 60 fő kilencedikes diák kezdte meg nálunk tanulmányait. Ezen kívül az érettségire felkészítő képzésünkben a nappali tagozatra 18, az esti tagozatra pedig 19 tanuló iratkozott be. Ez csaknem 100 fő új diákot jelent.

 

Szép szám, de igazán akkor mondhatjuk sikeresnek magunkat, ha ezeket a tanulókat el is tudjuk juttatni a szakmai, illetve érettségi vizsgáig. A lemorzsolódás mértékének minimalizálása komoly erőfeszítést igényel, és sajnos gyakran megoldhatatlan.

 

Az új oktatási rendszerről az előbbiekben beszéltem, ez egyelőre csak kilencedikes diákjainkat érinti. A felsőbb évfolyamokon még a korábbi előírások szerint zajlik az oktatás.

 

Egyre jelentősebb tanárhiányról lehet hallani … Ti rendben vagytok? Van minden szakra, szakmára megfelelő pedagógus?

 

Szeptember elején egy kicsit megijesztett minket a turizmus-vendéglátás ágazatban egy váratlanul kialakult probléma, de szerencsére mostanra sikerült megoldást találni erre. Így nyugodtan mondhatom, hogy nincs tanárhiányunk, mind a közismereti, mind a szakmai tantárgyaink színvonalas oktatása biztosított az iskolában.

 

Idén ünnepli az iskola a fennállásának 50. évfordulóját. Milyen programokat terveztek?

 

Már egy évvel ezelőtt elkezdtük tervezgetni, hogy milyen eseményekkel fogjuk megünnepelni a Marcali Szakképző Iskola önálló fennállásának 50. évfordulóját. Úgy gondoltuk, hogy több kisebb programmal, és egy nagyszabású rendezvénnyel köszöntjük a jubileumot. Akkor azonban még nem sejtettük, hogy egy nem kívánt résztvevővel is számolnunk kell – a Covid19-cel.

 

Szeptember 1-én egy rendhagyó, ünnepi tanévnyitót tartottunk, ahová meghívtuk azokat az öregdiákjainkat, akik 1970-ben kezdték meg tanulmányaikat a Szakiban. Egyelőre úgy tűnik, hogy ősszel ez volt az első és utolsó jubileumi programunk. Talán tavaszra változik annyit a helyzet, hogy újra tervezni és ünnepelni tudjunk.

 

Sajnos a koronavírus-járvány miatt a beiskolázási tevékenységünket is újra kell gondolnunk. Nem tudjuk a hagyományos módon megrendezni a novemberi Nyílt Napunkat, és az általános iskolákba is elsősorban digitális formában juthatunk be. Természetesen igyekszünk minden online fórumon jelen lenni, népszerűsíteni az iskolát, és felhívni a figyelmet a szakképzésben rejlő lehetőségekre.

 

Egy jelentős felújítás történt az iskola épületén, de a lehetőségek csak a főépület külsejére vonatkoztak. A tornatermi rész elmaradt, ahogy a mellékhelyiségek, öltözők felújítása is. Lesz folytatás?

 

Decemberben pályázatot nyújtottunk be a Magyar Kézilabda Szövetséghez tornatermünk és öltözőink felújítására. Megtörtént a helyszíni felmérés is, aztán beütött a járvány… Júniusban kaptuk az értesítést, hogy a készletek kimerülése miatt tartaléklistára kerültünk. Nem csüggedünk, jövőre újra megpróbáljuk.

 

Ugyancsak a vírus miatt csúszik a Fényes Okos Iskola Program keretében intézményünk világításkorszerűsítése csakúgy, mint a wifi hálózatunk felújítása.

 

A legsürgetőbb feladat mindenképpen mellékhelységeink rendbetétele lenne. Bízom benne, hogy fenntartónk és a város összefogásával – amint lehetőség lesz rá – megtörténhet a felújítás és megoldódik ez a probléma.

 

Ígéretet kaptunk arra is, hogy az iskolánk előtti, rossz állapotban levő járdaszakasz helyére a városi Gamesz segítségével térkő burkolat kerül, és egyben egyenes bejáratot nyithatunk intézményünkbe.

 

Terveink előfeltétele azonban mindenképpen a vírushelyzet normalizálódása, illetve megszűnése.

 

Vigyázzunk magunkra és egymásra!

 

Köszönöm a beszélgetést!

 

 

Olvassa a Marcali Portált Facebookon is!

Keresés a tartalomban...

Elérhetőségek

Levélcím: Marcali Portál

8700 Marcali Orgona u. 1-3 "A" lh. fsz. 2
NMHH nyilvántartási szám: 1253-3889
Alapítás éve: 2000.
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Reklámmal kapcsolatban: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Cookie-k használata a weboldalon

Küldjön nekünk Ön is híreket!
Történt olyan esemény vagy hír a térségében ami nincs fent a Marcali Portálon, esetleg hallott, látott, fényképezett, valami érdekeset és Ön szerint fent lenne a helye hírportálon?
Küldje el a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre!


Megjelenés: Szerkesztőségünk fenntartja a jogot, hogy a részére elküldött híreket - a tartalom csorbítása nélkül - a megjelentethetőség érdekében módosítsa, szerkessze. A megjelenésre vonatkozóan garanciát nem vállalunk - azaz nem mindegyik, részünkre elküldött hír jelenik meg szükségszerűen a marcaliportal.hu-n.

A marcaliportal.hu sütiket használ. A sütik elfogadásával kényelmesebbé teheti a böngészést. A honlap további használatával hozzájárulását adja a sütik használatához.