INTERJÚK

szaki

Hatalmas változások vannak a világban, megszűnőben sok hagyományos szakma. Egyre jobban előtérbe kerülnek a szolgáltatások. Hogy alkalmazkodik a „Szaki” ehhez a helyzethez? Milyen képzések lesznek szeptembertől?

 

 

Kerner Krisztina2021. szeptemberétől megújuló képzési kínálattal várjuk a nálunk továbbtanulni kívánó diákokat és felnőtteket. Mindig próbálunk igazodni a munkaerőpiac igényeihez, illetve szem előtt tartjuk azt, hogy mi lehet vonzó egy mai tizenéves számára.

 

Meglévő képzéseink mellett a következő tanévtől a szépészet, a logisztika, az egészségügy és a gépjárműipar irányába is nyitunk. A hozzánk jelentkezők 19 szakma közül választhatnak, ebből 6 technikusi végzettséget ad, 13 pedig szakképző iskolai képzés. Bízom benne, hogy ekkora kínálatból mindenki megtalálja a neki tetszőt.

 

Szerencsések vagyunk, hisz magunk mögött érezzük fenntartónk, a Siófoki Szakképzési Centrum támogatását is, segítik az elképzelések megvalósulását mind erkölcsi, mind anyagi szinten.

 

Tanulmányi lehetőségeink listáját és a jelentkezéshez szükséges belső kódokat megtalálják iskolánk honlapján (www.marcaliszaki.hu), valamint itt a Marcali Portálon is.

 

A képzési kínálatban több képzési forma van, arra kérlek értelmezd ezeket számunkra.

 

Technikum és szakképző iskola közül választhatnak a hozzánk jelentkezők, ezen kívül felnőttek oktatásával is foglalkozunk.

 

A technikum 5 éves képzés, érettségi bizonyítvánnyal és technikusi oklevéllel zárul. Az első két évben magas óraszámban tanulják a diákok a közismereti tárgyakat, de már a szakma alapjaiba is belekóstolnak. A második év végén ágazati alapvizsgát kell tenniük, ezután már külső gyakorlati képzőhelyen történik a szakmai oktatásuk, míg az elméleti képzés továbbra is az iskolában zajlik. A negyedik év végén érettségi vizsgát tesznek három közismereti tantárgyból – magyar nyelv és irodalomból, matematikából és történelemből. Az utolsó évben már kizárólag szakmai tárgyakat valamint idegen nyelvet tanulnak, és zárásként ezekből tesznek érettségi, illetve technikusi vizsgát.

 

A szakképző iskola három éves, hasonlít a klasszikus szakmunkásképzéshez. A különbség annyi, hogy itt az első évben ágazati alapképzésben vesznek részt a diákok, melynek keretében több hasonló szakma alapjait is megismerhetik. Például aki turizmus-vendéglátás ágazaton tanul, az a kilencedik osztály végén dönthet, hogy szakács, pincér vagy cukrász szeretne lenni. Ezt pedig nagyobb rálátással teheti meg, mint nyolcadik osztály végén, hiszen mindhárom szakmába belekóstolhatott már. A képzés első éve ágazati alapvizsgával zárul, majd itt is külső képzőpartnerekhez kerülnek a diákok a gyakorlati oktatás keretében. A harmadik év végén vizsgát tesznek, mellyel szakmai végzettséget szereznek.

 

Azoknak, akik az általános iskolából gyenge tanulmányi eredménnyel érkeznek, vagy egyszerűen még nem tudják eldönteni, hogy milyen szakmát válasszanak, jövőre első ízben indítjuk az orientációs évfolyamot. Ennek keretében a tanuló mentorálását, alapkészségeinek és kulcskompetenciáinak fejlesztését, pályaorientációjának, életpálya tervezésének elősegítését célzó tevékenységeket végzünk rugalmas tanulásszervezési és személyre szabott oktatási formában. Ez egy amolyan előkészítő év a szakmatanuláshoz.

 

Aki már rendelkezik szakmai bizonyítvánnyal, annak lehetősége van két év alatt érettségit szerezni iskolánkban. Ezt felnőttképzési jogviszony keretében keretében tehetik meg, tehát a jelentkezésnek nincs felső korhatára. Több 50 év feletti tanuló is érettségizett már nálunk.

 

A felnőttek szakmai oktatására is lehetőség van iskolánkban. A belépés feltétele egy meglévő szakmai bizonyítvány, vagy legalább 10 osztály. Az oktatás időtartama 2 év, de ez személyre szabottan tovább csökkenthető, hiszen az előzetes ismeretek beszámíthatók. Jelenleg hegesztő és pék szakmákra várjuk a jelentkezőket, de kínálatunkat folyamatosan bővítjük, ezért érdemes figyelni a honlapunkat.

 

Ma már köztudott, hogy ösztöndíj rendszerrel segítik a szakképzést. Mire számíthat a „Szakis” tanuló?

 

Minden nappali tagozatos képzési formánkban ösztöndíj segíti a diákok tanulmányait. Az ösztöndíj alapja mindig az adott tanév első napján érvényes kötelező legkisebb munkabér egyhavi összege.

 

Az orientációs évfolyamon és a technikum első két évében ennek az összegnek az öt százalékát, míg a szakképző iskola első évében a tíz százalékát kapják meg havonta a diákok. (Jelenleg ez a szakképző iskolában havi 16.100 Ft) Az ösztöndíj folyósításának feltétele, hogy a tanulónak ne legyen hat óránál több igazolatlan mulasztása, illetve ne legyen évismétlő.

 

A duális képzőpartnernél végzett gyakorlati oktatás során szakképzési munkaszerződés keretében munkabért kapnak a tanulók. Ennek összege a tárgyév első hónapjának első napján érvényes kötelező legkisebb havi munkabér (jelenleg 161.000 Ft) legalább hatvan százaléka, legfeljebb száz százaléka. Megállapításánál figyelembe kell venni a tanuló szakmai felkészültségét, tanulmányi eredményeit.

 

Ez azt jelenti, hogy egy jól teljesítő diák akár egy teljes fizetést is hazavihet havonta amellett, hogy tanul. Arról nem is beszélve, hogy – bár ez egy tizenévesnek még nagyon messzinek tűnhet – a nyugdíjhoz szükséges szolgálati évekbe is beleszámít a munkaszerződésben töltött viszony.

 

Mindezek mellé mind a technikumban, mind a szakképző iskolában a képzés befejezésekor egyszeri pályakezdési juttatás is jár a sikeres vizsga mellé, melynek összege szintén a tanulmányi eredménytől függ.

 

Úgy gondolom tehát, hogy minden szempontból megéri nálunk tanulni!

 

Szeretettel várunk mindenkit, aki idejében el akarja kezdeni a jövőjének megalapozását, aki jó hangulatú, sikeres iskolaévekre vágyik, és aki egy jó szakma elsajátításával versenyképes jövedelmet, biztos egzisztenciát szeretne biztosítani magának.

 

 

 

Olvassa a Marcali Portált Facebookon is!

Keresés a tartalomban...

Elérhetőségek

Levélcím: Marcali Portál

8700 Marcali Orgona u. 1-3 "A" lh. fsz. 2
NMHH nyilvántartási szám: 1253-3889
Alapítás éve: 2000.
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Reklámmal kapcsolatban: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Cookie-k használata a weboldalon

Küldjön nekünk Ön is híreket!
Történt olyan esemény vagy hír a térségében ami nincs fent a Marcali Portálon, esetleg hallott, látott, fényképezett, valami érdekeset és Ön szerint fent lenne a helye hírportálon?
Küldje el a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre!


Megjelenés: Szerkesztőségünk fenntartja a jogot, hogy a részére elküldött híreket - a tartalom csorbítása nélkül - a megjelentethetőség érdekében módosítsa, szerkessze. A megjelenésre vonatkozóan garanciát nem vállalunk - azaz nem mindegyik, részünkre elküldött hír jelenik meg szükségszerűen a marcaliportal.hu-n.

A marcaliportal.hu sütiket használ. A sütik elfogadásával kényelmesebbé teheti a böngészést. A honlap további használatával hozzájárulását adja a sütik használatához.