Skip to main content

Beszélgetés Dr. Király Péterrel…

Írta: Vágó Zoltán
Megjelent: 2024. július 19. Péntek, 04:14

dr. Kiraly Peter

Dr. Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal elnöke 2024. július 15. napjától 2030. július 14. napjáig dr. Király Pétert, a Kaposvári Törvényszék elnökhelyettesét sikeres pályázatát követően kinevezte a törvényszék elnökévé.

 

 

Dr. Király Péter 1992-ben szerzett jogi diplomát a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi karán. Ettől az évtől ügyészségi fogalmazóként, 1995-től ügyészként dolgozott, majd 1998-ban bírói kinevezést kapott a Marcali Járásbíróságra, melynek elnöki pozícióját 2012-től töltötte be. 2015 óta a Kaposvári Törvényszék elnökhelyettese.

A sajtóközleményből idézek, amit a napokban tettek közé. Nagyon örültem a hírnek mert egyrészről sok éve jó ismerősök vagyunk, másrészt egy marcali polgár került egész Somogy megye igazságszolgáltatásának élére. Egy rövid beszélgetésre hívtam és készséggel állt olvasóink rendelkezésére. Köszönöm!

Gratulálok! Azért ahogy a szlengben mondák ez nem semmi! :) Marcaliból az államigazgatás, a közigazgatás szintjei közül nagyon kevesen értek el olyan magas pozíciót, mint egy megyei bírósági elnökség. Hogy kezdődött a karriered az igazságszolgáltatásban? Tudsz, ismersz olyanokat, akik hasonló karriert futottak be?

Igen, szerencsére az igazságszolgáltatásból többen is Marcaliból indulva nagyon magasra jutottak.

Pécsen végeztem a jogi karon és Mohács után rövidesen Marcaliban kezdtem el pályámat, először az ügyészségen dolgoztam. Molnár László ügyész úr, -akit az egész város ismert - majd Kincsesné dr. Horváth Márta ügyésznő irányításával dolgoztam, tőlük tanultam meg az alapokat.

A bíróságra dr. Tóth Sándor, a bíróság akkori elnöke hívott, ő jelenleg a Pécsi Ítélőtábla tanácselnöke, ez egy nagyon magas szakmai beosztás a mi hivatásunkban.

Gondolom, fölötte csak a Kúria és az Alkotmánybíróság.

Így van, a Pécsi Ítélőtábla a legtöbb súlyos büntetőügyben a legfelső szint, ők hozzák meg a jogerős döntést. Tehát első fokon eljár a Kaposvári Törvényszék a megye területén elkövetett súlyos bűncselekményekben, például az emberölésekben, a súlyos gazdasági bűncselekményekben és mindabban, amit a jogszabályok ide utalnak. Ezekben az ügyekben másodfokon a Pécsi Ítélőtábla jár el, nagyon sok esetben dr. Tóth Sándor tanácsa.

Aztán dr. Makai Lajost tudnám megemlíteni, aki szintén innen, a Marcali Járásbíróságról indult. Dr. Makai Lajos a Pécsi Ítélőtáblának és a Magyar Bírói Egyesületnek is hosszú időn keresztül az elnöke volt.

Feltétlenül meg kell említenem dr. Jordanics Józsefet, aki a Kaposvári Törvényszék elnökhelyettese lett, és a Kaposvári Törvényszék tanácselnökeként ment nyugdíjba, ő is egy nagyon elismert, nagytekintélyű bíró volt.

Tehát lehet azt mondani, hogy Marcaliból sokan kerültek jelentős igazságügyi beosztásba.

Nyilván a karrierek szempontjából meghatározó a kezdet…

Igen! Voltak itt olyan bírók, akiknek az élete úgy alakult, hogy nem szerettek volna máshova elkerülni, karriert építeni, hanem az egész pályafutásukat a marcali bíróságon töltötték.

Dr. Vajda Zsuzsanna a járásbíróság nagyon elismert elnöke volt. Dr. Sütőné dr. Homoki Zsuzsanna bírónő is a teljes bírói pályafutását Marcaliban töltötte, annak ellenére, hogy mindkét bírónő tudása, felkészültsége és képességei alapján akár a legmagasabb ítélkezési szinten is dolgozhatott volna.

Ők ketten egy olyan kiváló bíróságot hoztak létre Marcaliban, ami szinte hihetetlen eredményeket produkált.

Különféle statisztikai mérőszámokkal írjuk le az ítélkezés eredményességet. A két bírónőnek olyanok voltak az ítéletei, hogy nagyon nagy arányban megnyugodtak benne a felek.

Elmaradt a fellebbezés?

Nem fellebbeztek, mert olyan volt az ítélet, úgy vezették a pereket, hogy a felek megnyugodtak az ítéletben. Ha mégis fellebbeztek az ítéleteikkel szemben, akkor azokat a másodfokú bíróság szinte mindig helyben hagyta.

Ők egyébként mind a ketten úgy is éltek, hogy bíróként és emberként is az összes többi bírónak példaképei lehettek. Én is tőlük tanulhattam nagyon sokat, amiért mindig hálás leszek.

A jelenlegi bírók közül büszke vagyok dr. Trombitás Gábor bíróra, akinek én voltam az első mentora, és nagyon örülök, hogy a bírói pályát választotta.

Jelenleg Dr. Kostyák Krisztina a Marcali Járásbíróság elnöke. Marcaliban generációváltás volt, olyan bírók vonultak nyugdíjba, akiknek az ítélkezése hosszú éveken keresztül fogalom volt a megyében, és a bíróságnak új elnöke lett, a bírói pályázatokat új bírók nyerték el. Az ítélkező munkát jellemző számok kezdenek megint nagyon szépen alakulni.

Kicsi de elismert bíróság…

Igen, itt egyértelműen van hagyomány, van követendő út. Az a bíróknál nagyon fontos, hogy egymástól tanuljunk folyamatosan. Szerintem nagyon szép jövő előtt áll az elnök asszony irányítása alatt a Marcali Járásbíróság.

Avass be légy szíves, olvasóinkat egy kicsit, hogy mi a Te, feladatod - nagy vonalakban - az új beosztásodban?

Én most a Kaposvári Törvényszék elnökeként fogok dolgozni. Ezt legegyszerűbben úgy lehetne elmondani, hogy a Somogy megyei igazságszolgáltatásnak én leszek a vezetője, ami azt jelenti, hogy a törvényszéknek, illetve a törvényszék illetékességi területén, Somogy megyében lévő hat járásbíróságnak én leszek az adminisztratív vezetője. Nagyon élesen elkülönül a bíróságokon az ítélkezés az egyéb adminisztratív jellegű tevékenységetől.

Az, hogy a bírók függetlenek, azt nem sokan tudják, hogy valójában mit jelent…

Az alaptörvény úgy írja, hogy a bírók ítélkezési tevékenységükben függetlenek és nem utasíthatóak, csak a törvénynek vannak alárendelve.

Tehát nem teljesen függetlenek, mert a törvényektől és a felsőbb bíróságok döntéseitől nem függetlenek, de minden egyébtől igen. Ez azt jelenti, hogy az igazgatási vezető, mondjuk a törvényszék elnöke, nem adhat utasítást egy bírónak, hogy egy bizonyos ügyben, hogy járjon el. Ilyen nem fordulhat elő, és nem is fordul elő.

Amit még nagyon sokan nem tudnak, hogy a bírói önkormányzat nagyon erős Magyarországon. A tavalyi igazságügyi reform tovább erősítette a bírói önkormányzatot.

Ha megnéznénk, hogy az Európai Unióban, a tagállamokban milyen erős a bírói függetlenség és annak milyen törvényi garanciái vannak, akkor sokan meglepődnének, mert ott látnánk Magyarországot a lista élén.

Nálunk a bírói álláshelyeket nyílt pályázati rendszer alapján töltik be, ahol a pályázók sorrendjét a Bírói Tanács állítja fel. A Bírói Tanács tagjait a bírók választják maguk közül titkos szavazással, a kormánynak, vagy az igazságügyi minisztériumnak semmilyen hatásköre, befolyásolási lehetősége nincs ezzel kapcsolatosan. Ez ilyen tisztán az Európai Unióban csak 4 tagállamban valósul meg.

Meddig lehet bíró az ember? Hogyan szűnik meg a bírói hivatás?

A bíró elmozdíthatatlan. Ez fontos garancia, ez akadályozza azt meg, hogy a bírót a döntése miatt a hivatásából elbocsássák. A bírák fegyelmi ügyeit a szolgálati bíróság bírálja el.

Tehát egy belső bíróság?

Így van. A szolgálati bíróságot a bírók maguk közül titkosan választják. Tehát erre sincs ráhatása a végrehajtó hatalomnak. Ez is elég unikális egyébként Európában.

Tárgyalsz még?

Igen szerencsére – ahogy az időm engedi - még tudok néhány ügyben tárgyalni a törvényszék másodfokú büntető tanácsában.

Beszéljünk egy kicsit a bűnözésről. Mik a tendenciák? Tehát mi az, ami egy ilyen kisvárosra, mint Marcali jellemző?

Azt lehet szerencsére mondani, hogy a bűnözés volumene az elmúlt 10-15 évben jelentősen csökkent. Csökkent és átstruktúrálódott. Másféle bűncselekményeket követnek most el, mint 15 éve, a vagyon elleni bűncselekmények visszaszorultak.

A vagyon elleni bűncselekmények voltak régen a legjellemzőbbek. Nagyon sok megélhetési jellegű lopás volt, a pincefeltörési sorozatok gyakoriak voltak a marcali hegyben. Nagyon gyakoriak voltak a terménylopások, gyakran tényleg az éhség hajtotta az elkövetőket.

Tehát ezek a megélhetési lopások nagy számban voltak régen. Sok volt a lakásfeltörés is, akkoriban még Marcalit is végig járták, több lakást egymás után.

Zártöréssel hatoltak be pillanatok alatt, és akkoriban az üzleteket is többször feltörték, mára ezek nagyjából eltűntek. A gépjárműveket is gyakran feltörték, kivették a rádiót, vagy a gépkocsiban felejtett dolgokat, ma már ez is nagyon ritkán fordul elő.

A gépkocsilopás nem is tudom mikor volt, talán pár éve volt egy, de akkor is csak azért vitte el az autót a tettes, mert akart vele menni egy kört.

Viszont, ami egyre gyakoribb, az sajnos a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmény. Úgy tűnik, hogy annak ellenére is rendre elkövetnek ilyen bűncselekményeket, hogy Magyarországon van hatályban az Európai Unióban a legszigorúbb kábítószerellenes törvény, és nagyon súlyos büntetéseket szabnak ki a bíróságok.

Pláne, ha fiatalkorúnak árul…

Igen, igen. Vagy ha jelentős mennyiségre, vagy bűnszövetségben, vagy iskola közelében történik a terjesztés. Tehát ha valamelyik súlyosbító körülmény is felmerül, akkor sok-sok évet szab ki a bíró.

És amit én olvasok, szinte naponta az a marihuána.

Igen, mert most már mindenki tudja termelni. Az internetről meg tudják rendelni a megfelelő magokat, az összes segédanyagot, oktatóvideók érhetőek el a termesztésről, így elhagyatott területen, erdő közepén, tisztáson, vagy akárhol bárki képes kendert termeszteni.

Szóval ez gyakori. Mesés haszonra ezekből a bűncselekményekből nem lehet szert tenni és ennek ellenére sokan nagyon sokat kockáztatnak.

Sajnos ez az egész megyét érinti, de nem csak ezt a megyét, hanem mindegyiket. Tehát mindenhol jellemzőek az ilyen típusú bűncselekmények. Inkább csak úgy lehet különbséget tenni, hogy a gazdagabb országrészekben drágább kábítószereket árulnak, míg a legszegényebb vidékeken a pszichotróp, legolcsóbb anyagokat.

Amitől még az egész ország nem mentes, azok az online csalások…

Megélhetésszerűen végzik sokan a csalásokat. Abból élnek, hogy a legváltozatosabb dolgokat hirdetnek, ami nincs is nekik. Ez az úgynevezett hirdetési, online hirdetési csalás teljesen általános. A másik az adathalászat, a bankkártyák leszívása. Ennek mindenki ki van téve, ezek száma folyamatosan növekszik.

Akik ezt csinálják, azok nagyon kifinomult módszerekkel dolgoznak, nagy rutinnal, nagy gyakorlattal rendelkeznek.

Egymásnak tippet adva, gondolom. Te milyen tippeket tudsz adni nekünk ellenük?

Nincs más tanács, csak az van, hogy gyanús a túl jó ajánlat… az nem létezik.

Sajnos mégis sokan elhiszik, mert az ember természete olyan, hogy szeretné elhinni azt, hogy valamihez nagyon olcsón hozzá tud jutni, vagy egy nagyon jó befektetési lehetőség pont az ölébe hullik a szerencse folytán. Szeretné elhinni ezt az ember, de ez szinte sohasem igaz.

Ez kezdődött még a nigériai csalással…

Hogyne, de egyébként a mai napig működik a nigériai csalás. A mai napig jönnek Magyarországra nigériai típusú levelek, egyre jobb magyarsággal, ahogy az internetes fordítóprogramok minősége javul. És még mindig van, aki elhiszi, hogy valahol hatalmas örökséghez jutott, de csak úgy lehet hozzájutni, ha segítünk a levél íróján némi vagyonnal.

A tanácsotd gondolom, nagyon egyszerű, ne higgyünk ezeknek.

Ami túlságosan jó ajánlat, az legalábbis legyen gyanús.

Lassan tíz éve minden nap eljársz Kaposvárra. Nem jutott eszedbe, hogy Kaposvárra költözzél?

Nyilván adná magát a lehetőség - ez minden nap két óra az életemből -, de fel sem merült bennünk, hogy elköltözzünk.

Én szeretek itt élni, szeretem Marcalit. Nem csak a várost szeretem, az embereket is szeretem, akik itt élnek. Nagyon jól érezzük magunkat Marcaliban, a gyerekeink itt nőttek föl, eszünk ágában sincs elköltözni. Inkább a napi kétórás utazást választom.

Gondolom az út pont jó az elmélkedésre…

Reggel, amikor befele utazok, felkészülök rá, hogy körülbelül mi várható azon a napon, visszafele pedig végig lehet gondolni, hogy mi történt aznap.

Nem titok, mi nagyon régóta ismerjük egymást, és nagyon sok kézilabda meccset végig szurkoltunk, meg a sakk ügyekben is próbáltam segíteni. Tehát ez egy régi kapcsolat. Én tudom, hogy van egy nagyfiad és két lányod, arra kérlek, hogy beszélj róluk egy kicsit, mi van velük?

A feleséged is nagyon népszerű Marcaliban, hiszen kiváló dekoratőr, számtalan esküvőnek, mindenféle rendezvénynek a díszítését designját készítette, és azt is tudom, hogy bármelyik iskola bármiért szól, ha kell akár egy egész tantermet kidekorál, mert neki ez fontos.

Igen, ő nagyon sok társadalmi munkát végez és végzett itt Marcaliban, szeret is segíteni. Csilla eredetileg rajztanár, de csak egy rövid ideig tanított a Mikszáthban, jelenleg vállalkozó. Valóban nagyon sokszor segített iskoláknak, alapítványoknak, jótékonysági rendezvényeknek, és így van ez a mai napig, ő ezt szívesen teszi.

Ami a gyerekeket illeti, mind a hárman felnőttek. Ketten a programozói pályát választották.

A fiam továbbra is a marcali sakkcsapat tagja. A Marcaliban egy nagyon kiváló sakkcsapat van. Unikális egy kicsit, hogy sok a fiatal, 30 évnél is fiatalabb sakkozó. Guricza Gyula és Horváth József tanítványai, akik náluk ismerkedtek meg az alapokkal.

Emlékeim szerint volt Babits András is.

Babits András sajnos már nem játszik a marcali sakkcsapatban idős kora miatt. András bácsi, -így hívja mindenki-, mesterjelölt volt, nagyon magas szinten volt a sakkozásban, és az élete a sakkozás. Saját megnyitást fejlesztett ki, amelyről könyvet is írt.

Hosszú ideig a csapatban is játszott, sokszor első táblás is volt. Most már nem él a környéken, de igen, ő is hosszú ideig meghatározta a marcali sakkot.

És a lányaid?

A nagyobbik lányom az ELTÉ-n végzett, a jogász pályát választotta. Ügyvédjelölt Budapesten, hamarosan leteszi az utolsó vizsgáját, és valószínűleg ügyvédként fog működni.

A kisebbik lányom is az ELTÉ-n végzett, programozó lett, nagyon sikeres a munkájában.

Mindenkinek üzenem, hogy kellő szorgalommal a marcali gimnáziumból is messzire lehet jutni!

Kanyarodjunk vissza a Te hivatásodhoz… Mi a véleményed erről az elterjedt nézetről, hogy nem érdemes a bíróságra menni mert évekig tart egy ítélethozatal?

Valóban van egy ilyen közvélekedés az emberek között, hogy perelni azért nem érdemes, mert 10-20 évig elhúzódik egy per, és ezért nincsen értelme. Általában abból vonják le ezt a következtetést, hogy látnak egy-két nagy kirakat ügyet, amit a sajtó, a tv hoz, és ebből általánosítanak.

Nem általános ez?

Egyáltalán nem. Somogy megyében a bíróságokra évente 33 ezer különféle ügy érkezik. Ez azt jelenti, hogy a legkisebb ügyektől, mondjuk a szabálysértési ügyektől vagy cégügyektől elkezdve a legnagyobb ügyekig, ebben minden benne van. Ebből az évente érkező 33 ezer ügyből Somogy megyében összesen 82 darab olyan ügy van, ami 2 évnél hosszabb ideje tart, és kettő darab olyan ügyünk van, ami öt évnél régebben kezdődött.

Ha valakinek ügye van a somogyi bíróságokon, akkor alappal bízhat abban, hogy az ügye néhány hónapon belül, legtöbbször egy éven belül befejeződik. A somogyi adatok az országban a legjobbak közé tartoznak.

Az európai bizottság is méri a tagállamok igazságügyi teljesítményét és az eredményeket minden évben közzéteszik. Az idei eredménytábla alapján a magyar bíróságok az unió 27 tagállama közül a különféle kategóriákban a 3.-5. helyezéseket érték el, tehát európai összehasonlításban is gyorsak vagyunk.

Ez jó hír! Köszönöm a beszélgetést! Szerintem sok marcali üdvözletét és gratulációját is tolmácsolom Neked! Sok sikert a pályádon!

 

 

 

Sport - Legfrissebb
Városunk - legfrissebb
Közelben - Legfrissebb
Interjúk - Legfrissebb
Kék hírek - Legfrissebb
Kultúra - Legfrissebb
MTI - Legfrissebb
Közérdekű - Legfrissebb