A vízirendőrök és a vízimentők több mint 600 emberen segítettek idén a Balatonon. A tavalyi 8 áldozatnál többen, 14-en fulladtak a tóba. Valamennyi esetnél megállapítható volt a személyes felelősség, sem a víziközlekedés, sem a viharjelzés nem játszott szerepet az eseményekben.
Júliusban a déli parton a korábbi évhez képest kiugró volt a strandi lopások száma, ami összefügg a fürdőzők számának jelentős növekedésével – számolt be Jamrik Péter, a Balaton Fejlesztési Tanács közbiztonsági tanácsosa az idei utolsó tanácsülésen pénteken.
Jamrik Péter írásos beszámolója elolvasható a BFT honlapján, amelynek rövidített változatát alább közöljük:
A vízirendőrök munkájáról
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság állománya a turisztikai idényben 349 fő mentését hajtotta végre sikeresen. Sikertelen mentés, vagy viharos helyzetben történt baleset, mentéssel kapcsolatos vízbefulladás nem volt. A turisztikai idényben egy víziközlekedési baleset történt (augusztus 28.-án Fonyódon egy sárkányhajó és egy kajak ütközött, senki nem sérült meg).
A 14 vízbefulladásból 13 a fürdés vagy úszás során, illetve valamilyen felfújható vagy egyéb fürdőeszköz alkalmazása kapcsán történt. Ezen tragédiák rendőri eszközökkel szinte megelőzhetetlenek. A tragédiák számának évenkénti változását több tényező is befolyásolja, de mindenképpen látható összefüggés a Balatonra látogató emberek száma, az itt töltött vendégéjszakák alakulása, valamint a hőséggel terhelt napok aránya között.
A turisztikai idény alatt összesen 13 bűncselekmény miatt kellett nyomozást elrendelni, ami hasonló a korábbi évek adataihoz. Három esetben vízi jármű ittas állapotban történő vezetése miatt, továbbá egy-egy csónaklopás, horgonylopás, orvhalászat, csónakmotor lopás, természetkárosítás miatt. Három esetben történt rongálás, két esetben egyedi azonosító jellel való visszaélés.
A Balaton vízterületét érintő sorozat-jellegű bűnelkövetés nem volt, mint ahogy nagyobb értékre elkövetett vagyon elleni bűncselekmény sem.
Az értékelt turisztikai idényben a június átlagos, azonban a július és az augusztus átlag feletti vízirendészeti leterheltséget okozott. A tavaszi felkészülés, a Mentőöv program keretében végzett prevenciós tevékenység, a turisztikai idényben végrehajtott biztosítási és mentési feladatok sikeres végrehajtásának eredménye továbbra is azt mutatja, hogy a Balaton, még mindig Európa egyik legbiztonságosabb tavaként említhető.
A kis nádirtás nem bűncselekmény
Természetkárosítás miatt jellemzően a part menti nádasok kivágása miatt tettek feljelentéseket, bejelentéseket, azonban a hatályos jogszabályok szerint bűncselekmény csak akkor állapítható meg, ha a védett természeti terület a beavatkozás következtében jelentős mértékben károsodik.
Minden esetben helyszíni szemlét tartott a Balatoni Vízügyi Kirendeltség, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság, és az illetékes Kormányhivatal szakembereinek jelenlétében, és kivétel nélkül arra a megállapításra jutottak, hogy nem történt bűncselekmény, mivel a kivágással érintett nádas kis kiterjedésű volt, vagy látható volt a regenerálódás, az újra kihajtás, így az gyakorlatilag nem károsodott.
A vízimentők munkájáról
Vízimentők Magyarországi Szakszolgálata és Önkéntes Tűzoltó Egyesület (VMSZ) 2021-ben a negyedik szezonját töltötte a 2018-ban elkészült Balatonkenesei Mentésirányítási Központjában, ahol nyugodt környezetben, kiváló munkakörülmények között végezhetik a mentésirányítási feladatokat. A Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesülettel együtt, 24 órás szolgálatban üzemeltetik a VMSZ Mentésirányítási Központját és a Balatoni Hajózási Információs Szolgálatot.
Idén a vízimentők 32 Balaton parti településen voltak jelen, összesen 52 strandon és 8 medencénél. A strandi mentőik összesen 4.253 könnyű sérültnek/bajbajutottnak biztosították a megfelelő, szakszerű ellátást, ami 20,2%-kal több mint az előző évi ellátottak száma.
Mentőhajóik 92 esetben vonultak bajbajutott személyhez, 13 esetben bajbajutott személyhez és egyúttal bajbajutott hajóhoz vonultak ki. A szolgálatot teljesítő egészségügyi szakszemélyzet a sürgősségi mentőhajókon 213 alkalommal nyújtott szakszerű segítséget. 43 esetben kellet eszközt menteni. A vízimentők részt vettek vitorlásversenyek, és egyéb rendezvények biztosításában, és segédkeztek vízmintavételezésben, búvármunkákban, vagy az emberek vihar előtti figyelmeztetésében, és egyéb megelőző tevékenységben.
A vízimentők szárazföldi mentőegységgel is rendelkeznek. Idén az egyik kocsijukkal Ábrahámhegy önkormányzata és a Porsche Hungaria Kereskedelmi Kft. segítségével júliusban és augusztusban napi ügyeleti rendben nyújtottak segítséget a térségben az Országos Mentőszolgálat koordinálásával, összesen 97 esetfeladatot látva el. Tavaly a Gattyán Alapítvány támogatásával szereztek be egy újabb mentőautót, amely esetkocsi szintű felszereltséggel és szakszemélyzettel állt idén szolgálatba Balatonkeresztúron. Ezzel a kocsival június 26. és augusztus 29. között 136 esetfeladatot láttak el.
A strandnyitásokat megelőzően a fürdőterületek vízfelszín alatti medervizsgálatát, akadálymentesítését 29 balatoni strandon végezte el az egyesület ebben az évben.
Meleg nyár volt
Az Országos Meteorológiai Szolgálat mérései alapján a 2021. évi nyár, 1901 óta az ötödik legmelegebb volt. A június közepétől augusztus közepéig tartó kéthavi időszakot nagyrészt hőhullámok határozták meg, míg az évszak eleje és vége a szokásosnál hűvösebb idővel telt. A nyár első két hónapjának átlaghőmérséklete megközelítette a 23 fokot, amihez hasonló nem fordult elő az elmúlt 121 évben.
A tó 144 kijelölt és ennél is több jelöletlen fürdőhelyén egy-egy forró napon több mint 300 ezren töltötték szabadidejüket.
Címlapkép forrása: pixabay.com