Ma véget ér az idei viharjelző szolgáltatás a Balatonon
Ma véget ér az április 1-től október 31-ig működő viharjelzés a Balatonon. A siófoki obszervatórium azon túl, hogy összegezte az idei balatoni szezont, figyelmeztet arra is, hogy november 2.-án szombaton – amikor már nem működik a viharjelző rendszer – a lehűlés erős széllel fog járni az üdülőrégióban.
Az idei, három magyar tavon működő viharjelző szezont a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. (Hunagromet), a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság és a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság értékelte közös tájékoztatójában.
A HungaroMet vihar-előrejelző szolgálatot működtet április 1-től október 31-ig a balatoni, a Velencei-tavi és a Tisza-tavi viharjelzések meteorológiai kiszolgálására. A viharjelzést szolgáló fényjelző rendszer működését a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (BM OKF) fényjelző rendszere biztosítja.
Idén kevesebb volt a vihar
A 2024 .évi szezonban a viharjelzéssel lefedett idő az előző évinél kevesebb volt. Az első és másodfokú viharjelzések összesített fenntartási ideje a Balatonnál a szezon teljes időtartamának 33.7-36.6%-át tette ki (a három medencében összesen 5405 óra). A Velence-tónál ez az érték 20.5% volt (1055 óra). A másodfokú viharjelzésben fenntartott órák száma a Balatonnál a teljes időszak mintegy 12%-át, a Velencei-tónál 3.5%-át tették ki.
Az első- és másodfokú viharjelzések fenntartására legrövidebb ideig a Tisza-tónál volt szükség, mindösszesen 732 órára, ami az eddigi legalacsonyabb érték a Tisza-tavi viharjelzés indulása óta.
Tavaink időjárásról az érdeklődők az HungaroMet honlapján, a folyamatosan frissülő www.met.hu/idojaras/tavaink oldalról kaphattak részletes információt. Ugyancsak sokan használták a viharjelzést és az időjárási helyzetet folyamatosan követő, ingyenesen letölthető, „HungaroMet Meteora” mobil alkalmazást.
A korábbi években korszerűsített LED-technológiás berendezéseknek köszönhetően a jelzések jobban láthatók.
A balatoni viharjelzés a tó három medencéjében egymástól függetlenül működött, mindhárom rendszer az adott terület időjárási körülményeihez igazodva jelzett. A viharjelzők mellett a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság évek óta üzemelteti az ingyenesen elérhető TAVIHAR nevű mobil alkalmazást, amelyen jól követhetők az ország legnagyobb tavain érvényes aktuális viharjelzések, emellett a viharjelzések folyamatosan frissülve elérhetők a katasztrófavédelem weboldalán is.
406 kimentett ember, 12 vízbe fulladás
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság (BVK) vízirendészeti rendőrőrsein 31 szolgálati kisgéphajóval közel 60 fő lát el szolgálatot a vízen. A folyamatos vízirendészeti jelenlét a nyár teljes időszakában biztosított volt. Elsősorban a fürdőeszközöket használó, a szörfösök, vitorlázók, elektromos hajtású vízijárművel közlekedő személyek körében volt szükség rendőri intézkedésre, mentésre, mely betudható a hirtelen kialakuló időjárási változásoknak.
A Balaton számos vízi rendezvénynek ad otthont, ilyenkor a vízirendészet folyamatosan kapta a viharjelzők állapotáról az információt, hogy felkészülhessenek egy esetleges mentési helyzetre, havaria megelőzésére.
A BVK munkatársai a viharjelzési szezonban 212 esetben összesen 406 fő fürdőzőt vagy vízi közlekedő személyt mentettek ki a vízből, ami az elmúlt 10 év átlaga alapján egy kis emelkedést mutat a középértéktől. 2024. április 1. és október 31. között 12 ember fulladt a Balatonba. Halálos kimenetelű vízi közlekedési baleset egy esetben történt.
Tömegtájékoztatás a viharjelzésekről
Az időjárási tájékoztatások, előrejelzések és viharjelzések a közszolgáltai médián keresztül, valamint a www.met.hu, www.katasztrofavedelem.hu, www.rsoe.hu oldalakon közvetítésével kerültek nyilvánosságra.
A viharjelzések tóparti megjelenítését a Balaton körül 31, a Velencei-tónál 4, míg a Tisza-tónál 5 fényjelző lámpaegység végezte, amelyet a Balatonnál még mobil fényjelző egységek is kiegészítettek. A katasztrófavédelem az idén is fokozottan felügyelte a rendszer üzemeltetését, a vihar okozta károkat elhárította, így a rendszer a teljes viharjelzési időszakban biztonságosan üzemelt.
A viharjelzések és a balatoni időjárási előrejelzések az HungaroMet Siófoki Viharjelző Obszervatóriumában készültek és operatív módon jutottak el a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitánysághoz, a Vízimentők Magyarországi Szakszolgálatának balatoni központjához és további megrendelőkhöz. A nagyobb vitorlásversenyek, illetve tömegrendezvények meteorológiai biztosítása a HungaroMet Siófoki Viharjelző Obszervatóriumából történt.