Kísérleti balatoni nádaratás zajlott Siófokon és Zamárdiban
Az enyhe telek miatt egyre nehezebb megfelelő módszerekkel karbantartani a nádasokat. A jégről történő balatoni nádaratás már alig lehetséges, ezért kísérleti területeken tesztelték az alternatív technológiákat – írja a sonline.hu.
Idén sem alakul ki összefüggő, legalább 10 centiméteres jég a Balatonon, amely lehetővé tenné a rendszeres, jégről történő nádaratást. Az egyre gyakoribb jégmentes időszakok miatt a szakemberek vizsgálni kezdték a balatoni nádaratás alternatív technológiáit.
– A Balatonon történő nádgazdálkodásra vonatkozó természetvédelmi engedély – megfelelő teherbírású jég hiányában – jelenleg csak kézi munkagéppel történő nádvágást tesz lehetővé. A vízügyi igazgatóság elkötelezett a nádgazdálkodás és a természetvédelem iránt, ezért a fennálló probléma megoldása érdekében kezdeményeztük a nádvágási engedély kiterjesztését kisgépes, például Truxor (kétéltű nádvágó, iszapkotró úszómunkagép) technológiákra is, melyek jégmentes időszakokban is alkalmazhatók lehetnek – tájékoztatta a lapot a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság.
Kijelölték a balatoni nádaratás mintaterületeit
Jelenleg Siófokon, Zamárdiban és Balatongyörökön zajlanak kísérletek három különböző technológia együttes és elkülönített alkalmazásával. A cél az, hogy hosszú távon is fenntartható, a nád élőhelyét védő módszereket találjanak, amelyek jégmentes időszakokban is alkalmazhatók. – Azonban a technológia alkalmasságát legalább egy éves monitoringot követően lehet csak megállapítani. A mintaprojektet a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság saját erőből és saját forrásból valósítja meg – írta az Igazgatóság.
31 hektáron haszonnád-vágás
A balatoni nádaratás minden évben december 1-jén indul és február 15-ig tart, amely indokolt esetben a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság hozzájárulásával február 28-ig meghosszabbítható.
Az idei szezonban eddig 66 engedélyt adtak ki 65 hektárnyi területre, ebből 31 hektáron kifejezetten haszonnád-vágás zajlik.
A nádvágáshoz a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság mederkezelői hozzájárulása szükséges az Igazgatósághoz benyújtott kérelem alapján. A mederkezelői hozzájárulás kiadása a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság támogató véleményével történik. Nádvágási szándéka lehet még önkormányzatoknak, szervezeteknek és magánszemélyeknek, akik saját ingatlanjuk előtti mederterületen szándékoznak nádat vágni, megújítani. Ehhez is a fentiekhez hasonló engedélyeket kell beszerezni.
A Balaton vízminősége miatt is szükséges a nádaratás
A levágott nád egy része ipari és mezőgazdasági célokat szolgál, míg a rosszabb minőségű nád zöldhulladékként kerül feldolgozásra. A vízminőségvédelmi, vagy tisztító nádvágás célja a rossz minőségű nádasok megújítása és a tó vízminőségének megőrzése. A haszonnád-vágás során pedig a kiváló minőségű nádat ipari és mezőgazdasági területen használják. Alkalmas többek között nádszövetek, nádpalló és tetőfedő anyagok készítésére.
Kép: Vasvári Tamás | Forrás: MTI/MTVA