Visszabontásra ítélt fonyódi kilátó: több felelőse is van a történetnek
Az alig 14 éves, de már öt éve zárva tartó fonyódi Várhegyi kilátó ügyében a kirendelt szakértő szerint nemcsak a kivitelező, hanem a tervező, a műszaki ellenőr és a fenntartó is hibázott, így minden szereplő negyedrészben okolható a kilátó életveszélyessé válásáért. Leghamarabb jövő év júniusára készülhet el az új kilátószerkezet – derül ki a nepszava.hu cikkéből.
A 2011-ben 97 millió forintból – 67 milliós uniós támogatással – épült kilátóra immáron öt éve, hogy lakat került: 2020 áprilisában kiderült, hogy faszerkezetét tönkretette a házi cincér és egy gombafajta, emiatt a szakemberek életveszélyessé nyilvánították. A városvezetés kivitelezési hibát emlegetett, a vállalkozó tagadott, ebből kerekedett az elhúzódó per.
„A kilátó jelen állapotáért az egyes résztvevők szakmai és protokolláris mulasztásai vezettek. Szándékosságot nem, inkább felkészületlenséget, illetve tapasztalatlanságot lehet felfedezni a hibás döntések mögött”
– állapította meg a bíróság a fonyódi kilátó kapcsán a somogyi kisváros által indított perben, melynek közbenső ítélete alapján megegyezett a település vezetése a kivitelező Mester-Építő Kft.-vel: a cég 60 millió forintos kártérítést ajánlott, amire rábólintott a képviselő-testület.
A megegyezésről a múlt hónapban a polgármester arról tájékoztatta a lapot, hogy a közbenső ítélet megállapította a kivitelező felelősségét. Arról akkor nem beszélt a városvezető, ami a laphoz eljuttatott bírósági papírokból azóta kiderült, hogy a kilátó életveszélyessé válásáért többen is felelősek.
Ráadásul, mivel a tervező, a műszaki ellenőr és a fenntartó egyaránt a felperes önkormányzathoz kötődik – vállalkozási és megbízási szerződéssel, illetve alkalmazottként –, így az ő hibáikat és mulasztásaikat összevontan, felperesi közrehatásnak kell tekinteni.
Ez alapján állapította meg a bíróság a Mester-Építő 50 százalékos felelősségét, s nem véletlen, hogy a fonyódi képviselő-testület rábólintott a kártérítési ajánlatra, hiszen az önkormányzat felelőssége is egyértelművé vált, vagyis a kilátó rekonstrukciójának teljes összegét nem is remélhették megkapni.
Miután a városvezetés már 2021-ben is 60-80 millióra becsülte a felújítás költségeit, a megegyezés után rákérdeztünk Erdei Barnabásnál, mire lesz elegendő a 60 millió, s a polgármester elismerte, nem tudják, mennyibe kerül a rekonstrukció, sőt, még a visszabontás költségeit sem ismerik.
Ugyanakkor bizakodott, hogy a kártérítés fedezi a várható költségeket, de legalábbis jelentős részét. Hozzátette, adott esetben pályázati pénzből, a legrosszabb verzió szerint pedig saját erőből fedezik majd a pluszkiadásokat: ha minden jól megy, a visszabontás a nyárra befejeződhet, s ideális esetben jövő júniusra megépülhet az új kilátószerkezet – írja a nepszava.hu.
Fotó: Huszár Dávid | Forrás: Népszava