A Balatoni Szövetség elnökségi ülésén téma volt a tagfelvétel, a vízminőség és a Vízparti Terv is
Egyre nagyobb az érdeklődés az önkormányzatokat tömörítő Balatoni Szövetség (BSZ) munkája iránt, már a kiemelt üdülőkörzet határain túlról is érkezett csatlakozási kérelem – mondta Pali Róbert, a szervezet elnöke, Vonyarcvashegy polgármestere a szövetség elnökségi ülésén szerdán, Siófokon, ahol szó esett vízügyi kérdésekről és a Vízparti tervről is.
Az ülés a tagfelvételi kérelmek megszavazásával kezdődött. Az elnökség egyhangú döntéssel felvenné Felsőpáhokot, Kötcsét, Karmacsot, Esztergályhorvátit és a kiemelt üdülőrégió határán túlinak számító kisvárost, Pacsát a tagjai sorába.
Két további jelentkező önkormányzatról is hamarosan szavaznak. A végső döntést a szövetség 2025. május 16-i közgyűlése fogja meghozni. A jelenleg 81 tagot számláló szervezet közgyűlése adja a majd a végső áldását az elnökség által már megszavazott pártolói tagfelvételi kérelmekre is, köztük Dr. Navracsics Tibor miniszterére, és Lombár Gáboréra, aki a BSZ előző elnöke.
A siófoki elnökségi ülésen Pali Róbert és a dr. Borbély Sarolt, az Építési és Közlekedési Minisztérium osztályvezetője is felhívta a figyelmet arra, hogy március végéig tart a Balaton-part jövőjét meghatározó Vízparti Terv egyik társadalmi egyeztetése az e-epites.hu-n, aki teheti ne várjon az utolsó napig, minél előbb adja be az észrevételeit, javaslatait.
Borbély Sarolt a Vízparti Terv, azaz a balatoni szabályozás felülvizsgálatának állapotáról tartott beszámolót. A hónap elején meghirdetett társadalmasításra kedd estig mindössze 19 észrevétel érkezett – mondta.
Horváth Angéla, a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője a balatoni szezont értékelte vízügyi szemmel. A hozzászólók között többen sürgették a kotrások megkezdését a Balaton nyugati medencéjében. Dr. Szajcz Adrián, Somogy Vármegye Közgyűlésének alelnöke hangsúlyozta, nemcsak a Keszthelyi öbölben és környékén, hanem a Somogyhoz tartozó délnyugat-balatoni részen tapasztalható iszapolódás miatt is fontos a mederkotrások újra indítása.
Fekete Károly, Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség kutatásvezetője a fiatalok balatoni helyzetéről, letelepedési és helyben maradási esélyeiről tartott előadást.
Fabacsovicsné Kovács Krisztina, a BSZ titkára arról számolt be, hogy a szúnyoggyérítés ügyében lezárultak a területi egyeztetések az önkormányzatokkal, aminek eredményeként idén 500 hektárral nagyobb területen történik majd földi, kémiai gyérítés az üdülőrégióban.
Fotó: HírBalaton