Támogatás szolgálati lakásokra: Lengyeltóti hiába várt a kiírás harmadik körére
Lengyeltóti szeretett volna 2-3 szolgálati lakás kialakításához támogatásért pályázni, de a választások utáni új városvezetés nem tudott másfél hónap alatt mindenre felkészülni, és lecsúszott a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) pályázatáról.
Az újbóli meghirdetés pedig csak remény maradt – nyilatkozta Nagy Máté, a somogyi kisváros polgármestere a HírBalatonnak.
A fonyódi járáshoz tartozó település önkormányzatának három olyan önkormányzati tulajdonú ingatlanja is van, amely felújtással vagy átalakítással szolgálati lakássá alakítható. Nagy Máté elmondta, ebből kettő egy ideje lakatlan, mert a jelenlegi formájában, állapotában nem hasznosítható, ugyanakkor az önkormányzatnak nincs kellő forrása a felújításukhoz, átalakításukhoz.
Ugyan a pályázat kistérségi és járásközpontok számára 40 százalékos önerőt írt elő, ami nem kevés, több önkormányzat emiatt nem is tudott pályázni, de minimum egy-két ingatlan felújítását így is bevállaltuk volna, mert sürgető a kérdés – fogalmazott.
Mint kifejtette, amikor az önkormányzati választások után az új testület felállt, és „felvette a fonalat”, a BFT pályázati határideje lejárt, de a balatoni szolgálati lakások kialakítására szánt keretből még maradt kétmilliárd forint, ezért több hasonló helyzetben lévő balatoni önkormányzat is remélte, hogy hamarosan lesz egy újabb kiírás a célra.
Erről meg is kezdték a tárgyalásokat a BFT-vel, azonban az illetékes miniszter úgy döntött, más területfejlesztési célokra csoportosítja át az összeget.
Erről sajnos lemaradtunk, de ha lesz bármilyen formában újabb pályázati lehetőség, mindenképpen indulunk rajta, amennyiben az elvárt önerőt tudjuk biztosítani, hiszen óvodapedagógus elhelyezésére már most szükség lenne, az nagy „hiánycikk” a térségben.
Rajtuk kívül elsősorban orvos, tanárok, intézményi dolgozók elhelyezésére lesz várhatóan hamarosan égető szükség, hiszen több jó kollégánk a következő egy-két évben megy nyugdíjba – ismertette a helyzetet a polgármester.
Hozzátette, a település látképe miatt is fontos lenne az érintett ingatlanok felújítása.
Elöregedő település zsúfolt óvodával
Nagy Máté elmondta azt is, hogy bár kifejezetten elöregedő településről van szó, az óvodájuk, böcsődéjük mégis igen zsúfolt, mivel kistérségi központnak számítanak, és több településről is járnak ide gyerekek.
Az óvodában és a bölcsődében is szükség lenne újabb csoport kialakítására a magas létszám miatt, amihez hely lenne elegendő, de a szakember még hiányzik.
A 3100 lakosú Lengyeltóti lakossága az elmúlt években stagnált, ami valójában nagyobb mozgásokat rejt. Egyfelől sok idős ember elhalálozott az elmúlt években, főleg a Covid idején, a fiatalok közül pedig sokan külföldön, vagy tanulmányaik helyszínén folytatják az életüket.
Másfelől akadnak szép számmal beköltöző családok Budapestről, Debrecenből, Nyíregyházáról, sőt még Siófokról is. Az utóbbiból azért költöztek Lengyeltótiba – a polgármester elmondása szerint –, mert már nem bírták a felkapott balatoni város nyári nyüzsgését.
A legfőbb teendőink között tartjuk számon a fiatalok megtartását, több területen is partneri segítséget- , programlehetőséget nyújtva számukra, másfelől a vállalkozók megmaradását igyekszik támogatni az önkormányzat, egyebek közt pályázatfigyeléssel – mondta a település első embere.
Arról is beszámolt, hogy Lengyeltótiban kifejezetten sok a kétkezi szakember, ugyanakkor kevés az üzem, a gyár, ahol munkához juthatnának.
Kiemelkedő a különböző képesítéssel rendelkezők száma, akik ingázni-, vagy távoli munkák elvállalására kényszerülnek.
Egyedül a vendéglátásban dolgozók jutnak könnyen munkához, de ők is csak nyaranta.
Nem tervezik szigorítani a betelepülést
Nagy Máté rámutatott, hogy bár bizonyára több balatoni, főként észak-balatoni településen okoz gondot a betelepülők nagy száma, Lengyeltótiban tárt karokkal várják őket, nem kívánják szigorítani a beköltözést akkor sem, ha erre jogszabályi lehetőség nyílik.
A lakosság átlagéletkora igen magas, amin a leggyorsabban a beköltöző családok tudnak javítani – magyarázta.
Hozzátette, hogy mivel az állandó lakosoknak jóval kedvezőbb mértékű ingatlanadót kell fizetniük, több ingatlanvásárló taktikázik úgy, hogy bár nyaralókánt használják a házat, a család egyik fele ide, a másik fele máshova van bejelentve. Így pontosan nem lehet megmondani, mennyi is az állandó lakos.