Fő tartalom átugrása

Új távlatok a Balaton vízminőség-monitorozásában

Írta: hirbalaton.hu
Megjelent: 2025. augusztus 12. Kedd, 12:49

531750587 1075237668119227 8263376990621536354 n

A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet Hidrobotanikai és Mikrobiális Ökológiai Kutatócsoportjának munkatársai az eddigi legnagyobb felbontású, műholdas elemzésen alapuló, 40 évre visszamenő balatoni alga biomassza idősorát dolgozták fel és tették elérhetővé.

 

 

Az alga biomassza – melyet a vízben mérhető klorofill-a koncentráció alapján becsülhetünk – a vízminőség fontos jellemzője, alacsony értéke általában jobb vízminőséget jelez.

A Kutatócsoport szakemberei feldolgozták a Landsat műholdak minden elérhető felvételét, 1984-től napjainkig. Kifejlesztettek egy gépi tanulási modellt, amely révén magas pontossággal becsülhetjük meg a víz klorofill-a koncentrációját. Az eredmények valós időben, online is követhetők egy interaktív térképes felületen – olvasható a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet közösségi oldalánb.

A HUN-REN BLKI kutatói kidolgoztak egy keretrendszert, amely jelentősen javítja a pontosságot. (21%-kal magasabb pontosság az alapmodellhez képest) A modell alkalmas extrém algavirágzások detektálására. (pl. ami 2019-ben vagy 2021-ben alakult ki)

A módszer magas klorofill-a koncentrációknál is megbízhatóan működik.

A módszertan más tavakra is adaptálható, különösen olyanokra, ahol erős térbeli és időbeli változékonyság figyelhető meg.

Az interaktív alkalmazás elérhető itt.

A kutatás teljesen nyílt forráskódú, a modell és az adatok szabadon hozzáférhetők.

 

 

Sport - Legfrissebb
Városunk - legfrissebb
Közelben - Legfrissebb
Interjúk - Legfrissebb
Kék hírek - Legfrissebb
Kultúra - Legfrissebb
MTI - Legfrissebb
Közérdekű - Legfrissebb