kezilabdaA Magyar Kézilabda Szövetség Szakmai és Versenybizottsága 2013. július 8-án a 29/2013. számú határozatával jóváhagyta a 2013/2014. évi Kézilabda Gyermekbajnokság versenykiírását. Alapvető változások vannak a lebonyolítás rendjében. Sokat foglalkozik a Marcali Portál a sporttal, kiemelten az utánpótlás sporttal ezen belül is a kézilabdával.

Gondoltam néhány sorban tájékoztatom az érdeklődőket a fontosabb változásokról. A hivatalos versenykiírás itt letölthető!

Az alábbiak az én kimásolt és kiragadott – fontosnak, érdekesnek tűnő -, részleteim a módosításokról, ami persze nem a hivatalos versenykiírás!

Megváltozik a Gyerekbajnokság lebonyolítási rendje. A Bajnokság (U9-U14) keretében a versenyeztetés három szintű lesz.

a) Kiemelt Osztály, korosztályonként minimum 9, legfeljebb 16 csapattal
b) Régiós Osztály, korosztályonként minimum 6, maximum 16 csapattal
c) Szivacskézilabda Osztály tornarendszerben

Korosztályok:

a. U07 korosztály: 2006. január 1-én és később születettek,
(versenyzési lehetőség a Szivacskézilabda Osztály tornarendszerében)
b. U08 korosztály: 2005. január 1-én és később születettek
c. U09 korosztály: 2004. január 1-én és később születettek
(versenyzési lehetőség a Kiemelt és Régiós Osztályok keretei között)
d. U10 korosztály: 2003. január 1-én és később születettek
e. U12 korosztály: 2001. január 1-én és később születettek8
f. U14 korosztály: 1999. január 1-én és később születettek9

Általános lebonyolítási rend:

A Bajnokság minden mérkőzése három szakaszban kerül megrendezésre abból a célból, hogy garantáltan minden - a mérkőzésre nevezett - játékos pályára léphessen.

Az első harmadban szabadon megválasztható a játékot kezdő egy kapus és hat
mezőnyjátékos személye, akiket mez számuk karikázásával meg kell jelölni a jegyzőkönyvben. Az első harmadban cserére kizárólag sérülés, kizárás vagy végleges kiállítás esetén van mód.

Az első harmad játékidejének leteltével a játékvezetők megállítják a mérkőzést és szünet beiktatása nélkül csere lebonyolítását rendelik el. Amennyiben a jegyzőkönyvben szereplő játékosok száma lehetővé teszi, teljes cserét kell megvalósítani.

Amennyiben a teljes csere lebonyolítása nem lehetséges a mérkőzésre nevezett versenyzők száma alapján, akkor az első szakaszban legkevesebb gólt szerzett játékosok közül lehet kijelölni a második harmadban is pályán maradó versenyzők körét. Cserélni a kapust is kötelező, azzal az eltéréssel, hogy a második szakaszban kapusnak jelölhető az első szakaszban pályára lépő mezőnyjátékos is, illetve az első szakaszban kapusként pályára lépő játékos a második szakaszra jelölhető mezőnyjátékosnak, de ez nem kötelező.

Amennyiben az első és második szakasz közötti teljes csere – a kapus/mezőnyjátékos funkció csere következtében - a korosztályra meghatározott minimumlétszámnál alacsonyabb nevezett játékos számmal is teljesül, akkor a minimumlétszám szabály megsértése miatt szankció nem alkalmazható.

A második harmadban - az elsővel azonos módon - cserére kizárólag sérülés, kizárás vagy végleges kiállítás esetén van mód. Sérült játékos helyett csereként az első harmadban a legkevesebb gólt szerzett mezőnyjátékost vagy a kapus léphet pályára. A második szakasz a csere lebonyolítását követően az első szakasz végén megszakított játékhelyzettől – térfélcsere nélkül - folytatódik.

A második harmad játékidejének leteltét követően 5 perc szünet következik.

A harmadik harmadban a pályára lépő játékosok köre a nevezett játékosok közül szabadon választható meg, cserére az általános szabályok szerint lehetséges.

A mérkőzés végeredménye a három harmadban elért eredmények összesítése alapján kerül megállapításra.

a) Azok a csapatok - nemenként és korosztályonként külön-külön -, aki az előző
versenyszezonban (2012/2013 U8-U13) részt vettek a Gyermekbajnokság országos döntőinek küzdelmeiben (2012/2013-ban az U08, U09, U11, és U13 korosztályok csapatai)

b) Azon sportszervezetek, amelyeknek csapata(i) az a) pont szerint alanyi jogon jogosult(ak) indulni a Kiemelt Osztály egy-egy korosztályában, de a sportszervezet ez(ek) mellé, még újabb csapato(ka)t kíván benevezni ugyanazon korosztály Kvalifikációs Tornájára, akkor ezt csak úgy teheti meg, ha az alanyi jogon benevezett csapat(ok)ban szereplő játékosok életkorának összege magasabb, mint a kvalifikációs Tornára benevezett csapat(ok)ban nevezett játékosainak életkorának az összege.

c) A 2013. októberében megrendezésre kerülő nyílt, Bajnoksági Kvalifikációs Tornán
(Továbbiakban: Kvalifikációs Torna) azok a helyezett csapatok, akivel az adott korosztályban a Kiemelt Osztályban szereplő csapatok száma eléri a 16-ot.

Ezek alapján nekünk nem volt Országos Döntős csapatunk, tehát csak a c) pont szerint kerülhetünk be a Bajnokság Kiemelt Osztályába.

Kvalifikációs Tornára történő nevezés és annak lebonyolítása:

a) A 2013/2014-as Kvalifikációs Tornára bármely csapat nevezhet. Az MKSZ - a nevezés idősorrendjében – maximum 48 csapat nevezését fogadja el egy-egy korosztályban és nemben.
b) Általános esetben a nevezett csapatok számától függően 4 vagy 8, maximum 6-6 csapatos csoport kerül létrehozásra.
c) Amennyiben a kvalifikációs torna 4 csoportos (A1-A4), a selejtezők kettő, míg 8 csoport esetében (A1-A8) három fordulós rendszerben kerülnek lebonyolításra. A nevező csapatok a selejtezők helyszíneire földrajzi alapon (közlekedési távolság szerint) kerülnek besorolásra.
d) Selejtezők megrendezésére jogot pályázati alapon nyerhetnek a rendezési szándékkal bíró sportszervezetek.

A két csoport 1. és 2. helyezettjei garantáltan jogot nyernek az indulásra a Kiemelt
Osztályban. Amennyiben valamely indulási joggal rendelkező csapat nem kíván élni indulási jogával, azok helyére – ha a többlet indulási helyek száma kettő – a 3. helyezett csapatok is jogot szereznek a Kiemelt Osztályba való indulásra.

Amennyiben a többlet indulási helyek száma 1, akkor a csoportok 3. helyezettjeinek egymás elleni mérkőzésének győztese, amennyiben a többlet indulási helyek száma 3, akkor a 3. helyre a csoportok 4. helyezettjeinek egymás elleni mérkőzésének győztese szerez jogot a Kiemelt Osztályba való indulásra

A Kiemelt Osztály fordulóinak lebonyolítási szabályai:

A Kiemelt Osztály általános esetben 16 induló csapatból áll és 10 fordulós. Minden
fordulóban egy helyszínen 4-4 csapat körmérkőzéseket játszik egymással, azaz minden csapatnak 3-3 mérkőzése lesz egy fordulóban.

A Régiós Osztály versenyeinek lebonyolítása:

A Régiós Osztály versenyei nemek, korosztályok szerint, területi szinten, nyílt rendszerben kerülnek megszervezésre, országosan maximum 8 régióban. Amennyiben egy-egy régióban a nevezett csapatok száma nem éri el a minimumlétszámot vagy a lebonyolítás miatt célszerűvé válik a régiók összevonása, akkor erre a kiírónak jogosultsága van.

Forduló egy-egy mérkőzés helyszíneire pályázatot kell benyújtania a rendezési szándékkal bíró csapatoknak. A résztvevő csapatok arányosan elsőbbséget élveznek azon csoport mérkőzései tekintetében, amelyikben a pályázó érintett.
A Szivacskézilabda Osztály tornarendszere:

Az MKSZ a 2013/2014-es idényben Régiónként 1-1 őszi és 1-1 tavaszi versenynapot hirdet nemenként az U7 és az U8-as korosztályok számára (továbbiakban: Szivacskézilabda Tornarendszer) , ahol hivatalos eredmény számítás és közlés, megjelenítés nem történik.

A Szivacskézilabda Tornarendszer egyes fordulóinak lebonyolítási rendje:

3-5 csapat nevezése esetén körmérkőzések kerülnek lebonyolításra. 6 csapat nevezése két 3-as csoport kerül létrehozásra, ahol a csapatok egymással körmérkőzéseket játszanak, majd a helyezési sorrend szerint egy-egy keresztjátékra kerül sor.

4-6 csapatos lebonyolítás esetén két pályán, egymással párhuzamosan kerülnek lebonyolításra a mérkőzések.

Mérkőzések közti szünetekben, a nem pályán lévő csapatok számára ügyességi és/vagy hetes dobó versenyeket kell szervezni.

Tényleg csak kiragadott részletek ... talán kiindulási alapnak jó ez az írás. Mindenesetre jelentős változás történt a korábbiakhoz képest ...