Arról értesültem, hogy a TOP CLLD EFRA forráshoz benyújtott utolsó pályázatunk is eredményes lett. Bereczk Balázs alpolgármester urat kérdeztem a részletekről, illetve a CLLD programban az elmúlt időszakban megvalósított projektjeiről.
Mi készül Gyótán? Mekkora összeg áll rendelkezésre?
A gyótai kultúrház felújítására még 2018-ban nyújtott be pályázatot akkor még a Marcali Kulturális Központ 5 millió Ft támogatási igénnyel. Az eredeti pályázatban a vizesblokk, a belső terek felújítása valósult volna meg, elektromos fűtés került volna kialakításra és új sörpadok, asztalok beszerzése is megtörtént volna.
A pályázatot a Marcali Helyi Közösség Egyesület bírálta el, de a beérkező támogatási igények nagy száma miatt tartaléklistán tudta csak támogatni a projektet, hiszen olyan versenytársak voltak, mint a játszóház kialakítása, a piactér aszfaltozása, a fürdőben a grill asztalok és kemence beszerzése, vagy a karácsonyi díszvilágítás és a faházak beszerzése.
Miután ezek a programok megvalósultak, és maradvány összegek keletkeztek az Egyesület újra kérvényezte a Pénzügyminisztériumnál, hogy a tartalék listás projektek is megvalósulhassanak és ennek megfelelően Egyesületünk támogatta a pályázat megvalósítását.
Az adminisztrációs folyamat sajnos nagyon hosszúra nyúlt, így a rendelkezésre álló forrás ma már „csak” a vizesblokk felújítására lesz elegendő, és már Marcali Város Önkormányzata által.
Arra kérlek olvasóinknak adjál tájékoztatást mi is ez a CLLD program?
Az előző uniós költségvetési ciklusban Európai Unió és Magyarország Kormánya abban állapodott meg, hogy a helyi civil szervezetek, vállalkozások, intézmények számára létrehoznak egy olyan támogatási rendszert, ahol a helyi szereplők határozhatják meg, hogy mire lehet pályázni és ők is döntenek a támogatási kérelmekről.
A 10.000 főnél kisebb települések számára ez volt a LEADER program, míg a nagyobbaknak a CLLD. Itt a legnagyobb munkát számunkra a stratégia, a pályázati felhívások elkészítése jelentette. Ahhoz, hogy eredményes pályázatok születhessenek már 2017-ben benyújtottuk azt a stratégiát, ami alapján elkészítettük a felhívásokat a pályázók pedig benyújtották kérelmüket.
Marcali az elmúlt uniós támogatási ciklusban mekkora összegből tudott gazdálkodni?
2018 és 2022 között 250 millió Ft-ot használhattunk fel és dönthetett az Egyesület arról, hogy milyen projekteket támogat. Az előző kérdésekben szereplőkön túl például 2 játszótér épült, LED fal került a csarnokba. A beruházások mellett támogattuk például a Mikszáth Alapítványt, a Kiwanis Női Klubot, a Boronkai Kastély koncertet, az Üdvözlet Marcaliból és a Rögös úton a csillagokig kiadványok megjelenését.
Hogy néz ki a döntési folyamat?
A Helyi közösség egyesület Bíráló Bizottsága a civil szféra, a helyi vállalkozások és az itteni intézmények 3-3 küldöttjéből állt és így döntöttünk közösen a stratégia, a felhívások, majd a pályázatok elbírálásáról. Ezután az Irányító Hatóság ellenőrizte a döntési folyamatot és ha az szabályos volt, valamint pénzügyi keret is rendelkezésre állt, megkötötte a támogatási szerződést a pályázóval.
Itt is szeretném megköszönni mindenkinek a munkáját, mert az Irányító Hatóság mostani jóváhagyásával a rendelkezésünkre álló teljes összeget felhasználtuk. De nem vertük nagy dobra ezeket az üléseket, mert tudjuk, hogy a pályázóknak talán még nálunk is nehezebb dolguk volt, inkább támogattuk őket a tényleges megvalósításban, az Államkincstárral való kapcsolattartásban és elszámolásban.
Van folytatás?
Sajnos ebben a ciklusban Marcali nem került be a kedvezményezett városok közé, a megyéből egyedül Kaposvár lesz jogosult hasonló program megvalósítására.