Skip to main content

A Szaplonczay Manó Marcali Kórházról…

Írta: Vágó Zoltán
Megjelent: 2024. augusztus 13. Kedd, 02:18

455037852 464214863246863 3655748887024024362 n

A Szaplonczay Manó Marcali Kórházról posztolt Bereczk Balázs alpolgármester úr közösségi oldalán. Idézem a terjedelmes bejegyzést:

 

 

A kampányban- szokásokhoz híven- elhangzottak az ígéretek a kórház fejlesztéséről. Mi nem ígérgettünk, mert nem önkormányzati hatáskör a kórház működtetése.

Ezt támasztja alá két polgármester nyilatkozata is:

Manninger Jenő (Keszthely, Fidesz-KDNP):

"A keszthelyi kórház szülészeti-nőgyógyászati fekvőbeteg működtetésének megoldása nem az önkormányzat kezében van. A kórház állami fenntartású.... Megoldás az egészségügyi kormányzat, a parlament, a kórház vezetők és az orvosok kezében van."

Kovács Péter (XVI. kerület, Fidesz-KDNP):

"A kormánynak el kell gondolkodnia azon, hogy jó irány-e, ha minden feladatot elvesznek az önkormányzatoktól és központosítanak. Szerintem nem jó irány – jelentette ki Kovács Péter XVI. kerületi polgármester a Telexnek adott interjúban. Szerinte a választók a polgármesterektől várják el, hogy megoldják a helyi problémákat, de nem sok ráhatásuk van például az oktatásra és az egészségügyre, mióta az iskolák és a kórházak fenntartását átvette az állam, miközben újabban már a szakrendelők központosításáról van szó."

Mindezt fontos kiemelni, hogy mindenki megértse, az önkormányzatok kérni tudják a kórházakat fenntartó Országis Kórházi Főigazgatóságot, vagy a vármegyei irányító intézményt- Kaposi Mór Oktató Kórház-, hogy a működési engedélyeknek megfelelően biztosítsák a járó és fekvőbeteg ellátást.

A hosszú bevezetés után lássuk a heti szakorvosi óraszámokat a szülészet-nőgyógyászat szakma esetében (járóbeteg ellátás, szakrendelés) forrás: Nemzeti Népegészségügyi Központ

Barcs: 30
Balatonboglár: 18
Fonyód: 26
Tab: 8
Csurgó: 30
Kaposvár: 160
Siófok: 40
Nagyatád: 51
Marcali: 21

Ezek azok az óraszámok, amiket hetente rendelési időben teljesíteni kellene a közfinanszírozott (TB-ért igénybe vehető) ellátás keretében. Már itt látványos, hogy mennyire nem teljesült a központosítás egyik indoka, az egyenletes ellátás megszervezése. Mert a marcali kórház ellátási területe és lakosságszáma is nagyobb, mint a nagyatádi, csurgói, barcsi körzeté.

De a 21 óra- kiegészülve a diagnosztikával- még meg is felelt a térség ellátási igényének.

Ezt a 21 órát vették le 0-ra a döntéshozók hivatalosan nyári szabadságolásra hivatkozva, a valóságban nagyobb részt a keszthelyi ellátás megszervezése érdekében. (Kaposváron is csökkentették a rendelési időt, többek között ezért sem fogadják a környék lakosságát, a többit le sem írom)

Majd két hét után egészen heti 5 órára sikerült megemelni a 0-át. Ma ott tartunk, hogy szeptember végére lehet időpontot kérni szülészet-nőgyógyászat rendelésre! (A többi szakrendelésről ne is beszéljünk.)

Az elmúlt hetekben számos egészségügyben dolgozóval, vezetővel is egyeztettem- nem helyben dolgozók-, és a végső javaslat az volt, hogy akkor tudunk változást elérni, ha összefogunk és minél többen jelezzük, hogy nem megfelelő az ellátás.

Fontos megérteni, hogy ez nem marcali kórház, hanem a térség több településének lakosságát ellátó intézmény! Számítunk valamennyi önkormányzat támogatására!

Nem "balhézni" szeretnénk, hanem az engedélyekben szereplő ellátást/ellátásokat visszakapni.

Mielőtt megszólalnak a választási bosszú elméletében hívők, szeretném jelezni, hogy Keszthelyen elkenzéki polgármestert, és ellenzéki képviselőtestületet választottak.

Én inkább a következő 2026-os országgyűlési választásokra gyanakszom, ahol az országgyűlési képviselő tudja, hogy az egészségügy az oktatás mellett a legfontosabb téma lesz! Mert állami feladat!

 

 

 

Sport - Legfrissebb
Városunk - legfrissebb
Közelben - Legfrissebb
Interjúk - Legfrissebb
Kék hírek - Legfrissebb
Kultúra - Legfrissebb
MTI - Legfrissebb
Közérdekű - Legfrissebb