Nemzeti ünnep az Iparosházban – Marcali nemzetőrök 1848-ban
2025. március 15-én, szombaton, nemzeti ünnepünk alkalmából, 18 órától megemlékezést tartottak a Marcali és Környéke Hagyományőrző Ipartestület székházában, a forradalom 177. évfordulóján.
A Himnusz eléneklése után Kiss Kálmán történész, az egyesület alelnöke 1848 tavaszától a pákozdi csatáig (1848. szeptember 29.) a nemzetőrség megszervezésétől katonai alkalmazásáig terjedő időszakot elevenítette fel.
A jelenlévők részletesebb tájékoztatást kaptak a horvát haderő állapotáról, létszámáról, felvonulási útvonalairól, valamint a szembenálló sorkatonaság és a nemzetőrök létszámáról, vezetőiről. Jellasics horvát bán Marcaliban is megfordult, erről tanúskodik a mai Kaposvári utca végén elhelyezkedő terület, ami a „táborhely” elnevezést viseli.
Szóba kerültek még a kisebb jelentőségű szőcsényi (1848. augusztus 24.) és a Marcali-boronkai győztes csaták (augusztus 26.) is, melyek az ún. gerilla-hadviselést művészi fokra emelő Noszlopy Gáspár szolgabíró, lovas nemzetőr parancsok nevéhez fűződnek.
Ezek a helyi sikerek nagyban hozzájárultak ahhoz, a császári seregek ne kapjanak megfelelő utánpótlást, ami végül az első nagy, győztes, nyíltszíni ütközet, a pákozdi csatát (augusztus 29.) eredményezte.
A vetített-képes előadás rávilágított arra is, hogy Marcaliban sok iparos, és kézműves csatlakozott a nemzetőrséghez, közülük Lange (Lángi) Jakab (1803-1863) az egyetlen olyan ismert személy, akiről egyenruhás fényképfelvétel is fennmaradt.
A jeles marcali család egyik leszármazottja, Lángi Béla ny. mérnök-tanár pár évvel ezelőtt – az ipartestület közreműködésével – jelentette meg kötetét az iparos felmenőiről.
A MKH. Ipartestület ezzel a kis műsorral kívánt tisztelegni az egykori kézműves elődök előtt, akik – annak ellenére, hogy sokan közülük nem is magyar származásúak voltak, – mégis a forradalom mellé álltak, és példamutató módon a magyar hazáért fogtak fegyvert.
Az előadás végén, Szaka Zsolt elnök az emlékezés fontosságát hangsúlyozta, majd a Szózat eléneklése után az elnök és alelnök koszorút helyezett el az udvari emlékműnél; illetve a jelenlévőkkel együtt mécsesek gyújtásával, valamint főhajtással tisztelegtek a hősök előtt.
A rendezvényt megtisztelt jelenlétével Huszti Gábor, a Somogy Vármegyei Közgyűlés képviselője; Csáki Alpár önkormányzati képviselő; Huszár Géza nyugállományú őrnagy, a Honvéd Nyugállományúak Klubjának elnöke; valamint Horváth Zsolt László, a KÉSZ Marcali Csoportjának titkára is.
A megemlékezés a Miniszterelnökség, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) támogatásával valósult meg.
Írta: MKH Ipartestület/Kiss Kálmán
Fotók: ifj. Pozsonyi Márk, Szaka Zsolt
A galériához kattintson a képre!