Emlékülés Lehner Antal születésének 69. évfordulóján …

Megjelent: 2013. július 17. Szerda, 04:50

DSC8787Július 16-án, Lehner Antal születésének 69. évfordulóján került sor a Marcali az Otthonunk és a Marcali Múzeum szervezésében arra az emlékülésre, amely a Lehner család életútját mutatta be, egyben tisztelgett a lassan egy éve elhunyt lokálpatrióta emlékének.

A zsúfolásig megtelt mozi teremben, Kiss Lajos egyesületi elnök köszöntő és emlékező szavai után H. Rádics Márta, a Múzeum Alapítvány kuratóriumi elnökének előadásában került sor az ősök életútjának felvázolására.

Idézet az előadásból:

„A család nemesi oklevelét 1741-ben Győrben kapta Mária Teréziától. Az első Somogyba, Csurgóra került ős Lehner János (1800-1879) volt, aki Festetics László Somogy megyében fekvő több uradalmának ügyvédje, később csákányi birtokuknak működtetője volt.

Gyermekei közül Vilmos lett Kelevíz külterületén, a róluk elnevezett Lehnerpuszta gazdája, amit fia, a marcali főszolgabíró Lehner Vilmos virágoztatott fel. Petőfi utcai lakóháza (Kormányhivatal) ma is a város legelőkelőbb épületei közé tartozik. Közéleti tevékenységének legmaradandóbb intézménye a Polgári Fiúiskola, amelynek iskolaszéki elnökévé választották. Számos közéleti tevékenysége mellet az evangélikus gyülekezet felügyelője is lett.

A rendszerváltás után mind rá, mind János nevű ügyvéd fiára nehéz évek vártak. Unokáinak sorsa is megpecsételődött. Nem tanulhattak tudásukhoz méltó iskolában. Lehner Antal kőfaragó, Olivér szobafestő szakmát tanult. De kitartásukkal mégis mindkettőjüknek felsőfokú végzettsége lett."

A megemlékezés második részében H. Rádics Márta: Lehnerpuszta című könyve alapján a Városi Televízió által (Bognár Endre – Bognárné Lázár Magdolna – Gájer Szilárd) készített kisfilm vetítésére került sor. A puszta bemutatása során nagyon jól körvonalazódott Lehner Antal emberi hitvallása is.

A megemlékezés keretében Lehner Olivér jelképesen átadta a múzeum igazgató asszonyának, Vidák Tündének a Lehner család hagyatékát, a hagyatékot jelképező családi címert. Ezután koszorúzásra és gyertyagyújtásra került sor a Központi Temetőben a Lehner család – Lehner Antal sírjánál Ferencz Árpádné felemelő gondolatai után.

Az ünnepséget a Lehner Antalt tisztelő egyesületi tagok, munkatársak, vadásztársak, barátok, ismerősök nagyszámú közönsége tisztelte meg. A szervezést köszönjük Kőrösi Andrásnak, a Marcali az Otthonunk elnökségi tagjának.

Kőrösi András képei: