Szieszta-Balaton: mediterrán ritmusra vált a magyar tenger

Az utóbbi néhány évben megfigyelhető nyári hőség és a hőhullámok miatt a turisták viselkedése ösztönösen megváltozott. Senki sem akar déli 12-kor a tűző napon feküdni. Kialakult a balatoni „szieszta-kultúra”.
„Nem a Balaton lett túl meleg, hanem a szokásaink lettek észak-olaszosak. Idén nyáron hivatalosan is megérkezett a szieszta a magyar tengerre”
– mondta a nyitottbalaton.hu oldalnak Fekete Tamás, a Balatoni Turizmus Szövetség elnöke.
A déli országok hagyományai nem véletlenül alakultak ki, most ehhez az új balatoni időszámítás is csatlakozik: eltolódott a napirend, új ritmusra váltottak a nyaralók. Egyre többen hódolnak, az akár kora reggeli aktív sportoknak, bringázók hada kel útra, a SUP-osok kora reggel vízen vannak.
De napközben is egyre inkább megfigyelhető, hogy a strandolni vágyók mellett a hűvösebb elvonulást keresők is megjelentek a borászatokban, a múzeumokban, kastélyparkokban, az erdőt vagy éppen barlangokat járva.
Sokan csak délután mennek a vízpartra, és tovább tart az esti, akár éjszakába nyúló gasztronómiai és kulturális élet, hiszen a nehezebb ételek helyett megjelentek a frissítő, helyi alapanyagokból készült „szieszta-menük”, és felértékelődnek a naplemente utáni programok, éjszakai túrák és koncertek.
Kép: ChatGPT - Illusztráció!