Fő tartalom átugrása

Vitézy Dávid: túllépte a megengedett sebességet a kisiklott vonat

Írta: mti
Megjelent: 2026. május 14. Csütörtök, 23:27

D LEH20260514008

Az előzetes vizsgálatok alapján jelentősen túllépte a váltón megengedett sebességet a Gyoma állomáson kisiklott vonat - tájékoztatott a közlekedési és beruházási miniszter a közösségi oldalán csütörtökön.

 

 

A miniszter közölte, a katasztrófavédelem minden utast kimenekített a vonatról, a kocsik visszahelyezése és a jelentősen sérült pálya helyreállítása pedig várhatóan a következő 48 órában zajlik.

Fontos megjegyezni, hogy ez a pálya 2017-ben lett uniós forrásokból felújítva, alkalmas a 160 kilométer per órás sebességre, és a pályán olyan vonatbefolyásoló berendezés működik, ami ezt a balesetet teljes bizonyossággal meg tudta volna akadályozni - hívta fel a figyelmet.

Szavai szerint ez azért nem történt meg, mert a Békés InterCity-t húzó mozdonyon nincs felszerelve olyan berendezés, ami a vonatbefolyásoló rendszerrel való együttműködésre alkalmas lenne - "magyarul, nincs meg az a fedélzeti számítógép, melynek segítségével a sebességtúllépés esetén azonnal központilag be lehetne avatkozni és lelassítani a vonatot."

Vitézy Dávid emlékeztetett, hogy a probléma régóta ismert, legutóbb 2022 decemberében hívta fel az akkor hivatalba lépő Lázár-minisztériumot a Közlekedésbiztonsági Szervezet ennek orvoslására, de semmi nem történt, választ sem kaptak. Helyette a leköszönő kormány minden másra költötte a pénzt
- mutatott rá.

Úgy folytatta: a 160 kilométer per óra sebesség elérését ezen a vonalon nem csak a vonatbefolyásoló hiánya, de a 40-50 éves elavult kocsik alkalmatlansága is okozza. "Az új InterCity kocsik beszerzését szintén 2022 végén állította le a ma leköszönt miniszter - ez a feladat is ránk vár" - írta.

A miniszter tájékoztatása szerint a konkrét baleset körülményeit a rendőrség, a Közlekedésbiztonsági Szervezet és a MÁV is vizsgálja, de mindenképp már most levonható tanulság az, hogy a fedélzeti vonatbefolyásoló berendezések fejlesztésére és az InterCity-kocsik cseréjére végre költeni kell. "Ezt is jelenti, amikor azt mondom: a vasútrombolás helyett a vasútfejlesztés korszaka kell, hogy következzen végre" - fogalmazott Vitézy Dávid, aki jobbulást kívánt a sérülteknek.

Tanács Zoltán tudományos és technológiai miniszter csütörtök este a Facebook-oldalán közölte, "Akár ezt a balesetet is okozhatta részben az, hogy a MÁV évek óta küzd azzal, hogy nem tud időben hozzájutni a vonatbefolyásoló rendszerek összes alkatrészéhez, például a motorvonatokon elhelyezendő fedélzeti berendezésekhez. Ennek oka, hogy a Digitális Magyarország Ügynökség minden informatikai tárgyú beszerzést beközpontosított".

Hozzátette: a hozzá eljutott információk szerint ezt a speciális, kizárólag a vasút számára értelmezhető berendezést is informatikai eszköznek minősítették, emiatt évek óta késik ez a fontos beszerzés. Elképzelhetőnek mondta, hogy "az értelmetlen túlközpontosítás, amely a lopást szolgálta, most majdnem emberéletekbe került".

Bejelentette: pénteken teljeskörű tájékoztatást fog kérni a Digitális Magyarország Ügynökségtől (DMÜ) a MÁV informatikai tárgyú beszerzéseiről, és mindent megtesznek majd azért, hogy a hasonló, speciális beszerzéseket ne lehetetlenítse el az értelmetlen szabályozás.

Borítókép: Gyomaendrőd, 2026. május 14. Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter nyilatkozik a sajtó képviselőinek a kisiklott vonat mellett, a békéscsabai vasútvonalon, Gyoma vasútállomás (Gyomaendrőd) és Csárdaszállás között 2026. május 14-én. A balesetben legalább két ember megsérült. Egy súlyosabban megsérült utast mentőhelikopter vitte kórházba. MTI/Lehoczky Péter

 

 

Sport - Legfrissebb
Városunk - legfrissebb
Közelben - Legfrissebb
Interjúk - Legfrissebb
Kék hírek - Legfrissebb
Kultúra - Legfrissebb
MTI - Legfrissebb
Közérdekű - Legfrissebb