Hőség - Szociális és Családügyi Minisztérium: hatékonyan működik a vörös kód rendszere

Hatékonyan működik a hőségriadó miatt elindított országos intézkedéssorozat, az úgynevezett vörös kód protokoll, a megtett intézkedéseknek köszönhetően a
szociális és gyermekvédelmi ellátórendszer biztonságosan működik, rendkívüli esemény nem történt - közölte a Szociális és Családügyi Minisztérium az MTI-vel csütörtökön.
Közleményükben azt írták: a minisztérium első lépésként felmérte a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság fenntartásában működő 81 intézményt, és az eredmények alapján célzott hőségtervet dolgozott ki.
A legveszélyeztetettebb huszonhárom intézményben összesen öt mobilklímát, tizenkét állóventilátort és tizenhárom split klímaberendezést szereztek be, ezek közül tíz már üzemel, a fennmaradó három telepítése folyamatban van.
Kiemelt figyelmet kapott az ivóvízellátás biztonsága is: a szakemberek huszonnyolc olyan intézményt azonosítottak, ahol vízellátási kockázat merülhet fel. Ezek folyamatos monitorozás alatt állnak, és szükség esetén a katasztrófavédelem bevonásával biztosított a gyors vízpótlás - olvasható a dokumentumban.
A tárca egyben hangsúlyozta: a vörös kód protokollt valamennyi érintett szociális szolgáltató, nappali melegedő és szakosított szociális intézmény megkapta.
Az utcai szociális munkát végző szervezetek folyamatosan figyelemmel kísérik a hajléktalan emberek helyzetét, szükség esetén ivóvízzel, tájékoztatással és elhelyezéssel segítik őket. Emellett minden házi segítségnyújtást, család- és gyermekjóléti szolgáltatást, valamint falu- és tanyagondnoki feladatokat ellátó szervezet megkapta az egészségügyi szakmai ajánlásokat, különös tekintettel az idősekre, a tartós betegekre és a fogyatékossággal élőkre - közölték.
A gyermekvédelmi ellátórendszert érintően megvizsgáltak huszonhét olyan intézményt, ahol különleges szükségletű, 3 évesnél fiatalabb gyermekek ellátása történik, a legtöbb intézményben megfelelő a klimatizáltság vagy az árnyékolás. A fennmaradó esetekben a szükséges klímaberendezések beszerzése és üzembe helyezése folyamatban van vagy már megtörtént, a lakásotthonok közösségi tereinek klimatizáltsága országosan eléri a 95 százalékot - írták a közleményben.
A minisztérium tájékoztatása szerint a vörös kód első négy napjának tapasztalatai azt mutatják, hogy a rendszer hatékonyan működik.
"A regionális diszpécserszolgálatokhoz érkezett bejelentések alapján a segítségre szoruló emberek időben elérték a szükséges ellátást, a szociális szakemberek és a társszervezetek együttműködése eredményes volt.
A jelentések szerint a szociális és gyermekvédelmi ellátás biztonságosan működik, az intézkedések megfelelő védelmet nyújtanak a leginkább veszélyeztetett csoportok számára" - közölték.
Borítókép: Zalaegerszeg, 2026. június 24. Szikvizes palackokat pakolnak a zalaegerszegi Dísz téren 2026. június 24-én. A városban elsőfokú vízkorlátozás lépett életbe a rendkívüli hőség és az aszály miatt. MTI/Katona Tibor