A Mecsek déli lábánál található régészeti lelőhelyek védelme érdekében közös területellenőrzést tartott a BAMKH Pécsi Járási Hivatal Hatósági Főosztály Építésügyi és Örökségvédelmi Osztálya régészeti felügyelője, a Pécsi Tudományegyetem régésze, és a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őrei.
Magyarországon a Természetvédelmi Őrszolgálat kiemelt feladata a védett természeti területek és a védett természeti értékek őrzése, megóvása, károsításának megelőzése, de 2005 óta a régészeti lelőhelyek és leletek védelme is.
Szajcsán Éva régészeti felügyelő, valamint Szabó Máté régész tájékoztatták a Természetvédelmi Őrszolgálat tagjait a régészeti lelőhelyek állapotáról, valamint a lelőhelyeket érintő illegális fémkeresős tevékenységről, és az azokból eredő lelőhelybolygatásokról.
A régészeti lelet minden esetben a Magyar Állam tulajdona, azt be kell szolgáltatni. A régészeti lelőhelyen a kutatási tevékenységet egyértelműen szabályozzák a jogszabályok. A régészeti örökség és a műemléki érték védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 496/2016. kormányrendelet szabályozza, hogy milyen estekben használható fémkereső eszköz. A műszernek a hivatás gyakorlásához szükséges használata, a feltárásra jogosult intézmény által fémkereső műszerrel végzett lelet- és lelőhely-felderítés, hadtörténeti örökség helyszín felderítése, tervszerű lőszermentesítés, közmű-nyomvonal keresése, háborús kegyelettel összefüggő feltárás, exhumálás bejelentési kötelezettséggel jár. A fémkereső használata minden egyéb esetben engedélyhez kötött, amihez az igénylést a területileg illetékes kormányhivatalhoz kell benyújtani.
A nemzeti park igazgatóságok természetvédelmi őrszolgálatai működési területeiken jogosultak a régészeti lelőhelyek és leletek védelme érdekében az engedélyeket ellenőrizni, annak hiányában intézkedni és eljárást kezdeményezni.
További információ: Varga Zsolt DDNPI Természetvédelmi Őrszolgálat-vezető
Tel.: 30/377-3408.
Fotó: Jakab-hegy, a Pálos kolostor romjai (DDNPI-archívum)