Fő tartalom átugrása

Eltűnt Balatonszemes legismertebb látványossága

Írta: hirbalaton.hu
Megjelent: 2026. június 23. Kedd, 13:40

posta

Hosszú hónapok találgatásai után körvonalazódik a megoldás a Postamúzeum előtti üresen álló posztamens ügyében.

 

 

A balatonszemesi postakocsi eredeti darabja már nem térhet vissza korábbi helyére, mert az időjárás és az UV-sugárzás olyan mértékben károsította, hogy szabadtéren már kiállíthat, ezért egy másolat elkészítésének lehetőségét vizsgálják.

A balatonszemesi postakocsi évekig a Postamúzeum előtti tér egyik legismertebb látványossága volt, ezért eltűnése számos kérdést vetett fel a helyiek és a látogatók körében. A balatonszemesi önkormányzat most közzétette azt a levelet, amelyet a Postakürt Alapítvány küldött Iváncsics Zsolt polgármesternek, és amelyből kiderül, hogy a műtárgy pótlásának előkészítése jelenleg is zajlik. A dokumentum szerint az eredeti cariol postakocsi már nem helyezhető vissza a szabadtéri posztamensre – írja a sonline.hu.

Szakmai döntés született arról, hogy az eredeti műtárgy nem helyezhető vissza a korábbi gyakorlatnak megfelelően, mert az időjárási körülményektől, az UV-sugárzástól olyan mértékben károsodik, hogy a rendszeres restaurálási munkák mellett sem biztosítható a megfelelő állagmegóvása –közölte az alapítvány.

A tájékoztatás szerint több lehetséges megoldást is megvizsgáltak, de jelenleg egy időjárásálló anyagokból készülő másolat megvalósítását tartják a legéletképesebb opciónak. Az ehhez szükséges árajánlatok bekérése folyamatban van, ezt követően egyeztethetnek a finanszírozás részleteiről is.

A község vezetése szerint bár a műtárgy nem önkormányzati tulajdon, és a projekt nem önkormányzati hatáskörbe tartozik, folyamatos kapcsolatban állnak az alapítvánnyal, több alkalommal is egyeztettek az ügyben, és támogatják, hogy a Postamúzeum előtti tér visszakapja egyik legismertebb látványosságát.

A 7-es főút mellett álló balatonszemesi Postamúzeum egy olyan épületben működik, amelyet 1767-ben hoztak létre a Hunyady-család birtokán a déli balatoni postaútvonal lóváltóállomásaként.

Az egykori istállóban 1962 óta működő múzeumban korabeli postakocsik, postáskerékpárok, szolgálati járművek és egy 1928-ban gyártott vasúti mozgópostakocsi is látható. Az intézményt 2003-ban jelentősen felújították és bővítették, majd 2024-ben újabb korszerűsítés után nyitották meg ismét a látogatók előtt.

Kép: https://www.postamuzeum.hu/online-muzeum

 

 

Sport - Legfrissebb
Városunk - legfrissebb
Közelben - Legfrissebb
Interjúk - Legfrissebb
Kék hírek - Legfrissebb
Kultúra - Legfrissebb
MTI - Legfrissebb
Közérdekű - Legfrissebb