Az „atádhír” hírportálon jelent meg tegnap egy érdekes írás a fertőzöttségi adatokról. Idézem a cikket:
„Nagyatádon a lakosság 4,2, a járásban 3,8 százaléka volt igazoltan koronavírusos tavaly március és idén február között. A hónapok óta titkolt, előbb letagadott, amúgy nyilvános számokat egy civil szervezet (K-Monitor) szerezte meg.
A Nagyatádi járásban tudomásunk szerint az első hullámban egyetlen Covid-fertőzött sem akadt. Az elsőt szeptember elején azonosították. Ezután nyomban elküldtük kérdéseinket a megyei kormányhivatalnak, hogy tájékoztathassuk a város, a járás és Dél-Somogy lakosságát a járványhelyzet alakulásáról. Azóta sem kaptunk választ, hiába próbálkoztunk az elmúlt csaknem fél évben.
Hosszas levelezés után a napokban sikerült települési adatokat kisajtolnia az országos tiszti főorvostól a K-Monitor Irodának. A civil szervezet 2007. óta küzd a közpénzek átlátható felhasználásáért és a korrupció visszaszorításáért.
A teljes adatbázist, „természetesen” - értsd: a kormányzat eddigi gyakorlatának megfelelően – ezúttal sem kapták meg, csupán az összesített fertőzöttségi számokat tavaly március és idén február közepe között.
Ezekből, sajnos, éppen a lényeg nem derül ki: vagyis azt nem tudhatjuk meg, hogy hol van jelenleg sok fertőzött, és hogyan alakultak a számok. Az elsőről viszont árulkodik az ún. kéthetes incidencia (a 100 ezer lakosra jutó jelentett fertőzöttek fertőzések száma az elmúlt 14 napban): ez Somogyban a második legmagasabb, 2.320-nál is több fertőzés történt eszerint. A megye növekedési faktora (az egyheti változás az azt megelőző hét naphoz képest) 59 százalék.
Visszatérve a most nyilvánosságra került adatokhoz: kiderült, hogy létezik települési szintű Covid-adatbázis, ennek gazdája a Nemzeti Népegészségügyi Központ, és az adatok közérdekű adatok, amelyek megigényelhetők. Tegyük hozzá, hogy csak a regisztrált fertőzötteket tartalmazzák. Mivel Magyarországon folyamatosan magas volt a pozitivitási arány, gyakran kiemelkedően magas, a valós számok a szakemberek szerint ezeknek a többszörösei, vagyis sokkal nagyobb az átfertőzöttség.”
A táblázatból kiderül, hogy Marcaliban a járvány kezdete óta (2020. március 4.) 2021. február közepéig (2021. február 14.) 500 -an betegedtek meg a COVID–19 vírustól. Ez a 11465 lakosságszámmal számolva 4,36% -os fertőzöttséget jelent.
COVID-19-ben megbetegedett személyek településenként (forrás: Nemzeti Népegészségügyi Központ)
2020/03/04-2020/02/14
Figyelem, ezek nem aktuális fertőzöttségi adatok, hanem a jelzett időszak aggregált fertőzöttszámai!
Itt elérhető a teljes adatsor!