Fő tartalom átugrása

Felvidéken a Mixisek!

Írta: Mikszáth Kálmán Általános Iskola / Facebook
Megjelent: 2026. június 26. Péntek, 09:31

729838744 896306402757787 3319989034493516345 n 525

A Marcali Mikszáth Kálmán Általános Iskola 7. évfolyamos tanulói a HAT-KP-1-2025/1-000953 és HAT-KP-1-2025/1-000954 számú, a Bethlen Gábor Alapkezelő által kiírt HATÁRTALANUL pályázat keretén belül 2026. június 8-tól 12-éig a Felvidéken kirándultak.

 

 

A Kincses bányavárosok c. programsorozatban vettünk részt 45 tanulóval és 4 kísérő pedagógussal.

Az indulást megelőzően, június 5-én, pénteken előkészítő óra keretében megismerkedtünk az úticélokkal a Barangoló Digitális Tartalomtár segítségével. A tanulók előzetes tudásra tettek szert Szlovákia földrajzi adottságaival, történelmével, a történelmi Magyarország felvidéki területeinek szerepével, valamint a trianoni békeszerződés következményeivel kapcsolatban. A foglalkozások során hangsúlyt kapott a határon túli magyar közösségek jelenlegi helyzetének bemutatása is.

1. nap: Kékkő, Korpona

5:30-kor indultunk Marcaliból, a Piac térről. A határt Balassagyarmatnál léptük át. Első megállónk a Kékkő-i barokk kastély volt, ahol megtekintettük a várat, és megismerkedtünk a Balassa-család történetével, valamint a játék- és bábtörténeti kiállítással. Ezt követően felgyalogoltunk a Kálváriához, ahol a csodálatos kilátásban gyönyörködtünk. Korponára folytattunk utunkat, ahol megtekintettük a városközpontot (városháza, templom, Bocskai-féle 1605-ben tartott országgyűlés emléktáblája). Innen a szállásra indultunk.

2. nap: Körmöcbánya, Selmecbánya

Körmöcbánya felé vettük utunkat, és először a Szent Katalin Plébániatemplomot és várnegyedet tekintettük meg. Ezt követően megismerkedtünk a város főterével és történelmi értékeivel (Károly Róbert szobra, Pénzverde, Szentháromság szobor, városháza, két várkapu). Következő utunk Selmecbányára vezetett, ahol a Szabadtéri Bányászati Múzeumot néztük meg. Ez életre szóló élményt jelentett számunkra. Megismerkedtünk a város főterével is (Óvár, egyedi óra, Mikszáth Kálmán emléktáblája az evangélikus líceum területén).

3. nap: Besztercebánya, Zólyom

Ezen a napon Besztercebányát és Zólyom városát látogattuk meg. Besztercebányán gyönyörködtünk a Mária-oszlopban, az óratoronyban, a városháza épületében. Megtekintettük Mátyás és Beatrix 5 emeletes házát és a Thurzó-házat. A gyerekek kérésére bementünk a Nemzeti Felkelés Múzeumába, ahol a kiállítás és a múzeum parkjában lévő, II. világháborús tankok, fegyverek, repülőgépek megtekintése lenyűgözte a gyerekeket. Ezután Zólyom városába indultunk. A helyi idegenvezető segítségével ismerkedtünk a vár múltjával.

4. nap: Rozsnyó, Betlér, Dobsina

Első állomásunk Rozsnyón a Fábry Zoltán Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola volt, ahol 3 éves kortól az érettségiig oktatják a tanulókat. Betekintést nyertünk az intézmény 77 éves történetébe, a helyi magyarság oktatásában betöltött nélkülözhetetlen szerepébe. Majd megtekintettük a történelmi városközpontot, itt a gyerekek csoportokba osztva fényképeket készítettek a tér nevezetességeiről. Betlérre folytattuk utunkat, ahol az Andrássy-család egykori vadászkastélyát barangoltuk be. Következő állomásunk Dobsina volt, ahol a gyerekek által nagyon várt jégbarlangot fedeztük fel. A szálláshelyre történő utazás közben megálltunk az ürgefarmnál, ahol a gyerekek nagyon élvezték az állatok közelségét és etetését.

5. nap: Rimaszombat, Fülek

Utolsó napunkon Rimaszombaton Bán István amatőr filmkészítővel találkoztunk, aki mesélt arról, hogyan jutott el a dokumentumfilm készítéséig. István segítségével indultunk városnéző sétánkra, majd a főtéren ismét csoportfeladatot kaptak a gyerekek: Rimaszombat híres születteinek szobrait kellett megtalálniuk (Blaha Lujza és Ferenczy István). Utunkat Fülekre folytattuk, és megnéztük a várat. Ezt követően hazafelé indultunk. Somoskőujfalunál értünk vissza Magyarországra.

A tanulmányi kirándulás eredményei

A program során a tanulók jelentős mértékben bővítették történelmi, földrajzi, kulturális és honismereti ismereteiket. A személyes tapasztalatszerzés révén jobban megértették a határon túli magyarság helyzetét, kulturális örökségét és identitásőrző törekvéseit.

A kirándulás fejlesztette a tanulók kommunikációs készségeit, együttműködési képességét, önállóságát és közösségi felelősségvállalását. A közös élmények erősítették az osztályközösséget, valamint hozzájárultak a nemzeti identitás és az összetartozás érzésének elmélyítéséhez.

A Határtalanul! program maradandó élményt nyújtott valamennyi résztvevő számára. A tanulók közvetlen élményekkel gazdagodtak, amelyek hosszú távon is hozzájárulnak történelmi és kulturális szemléletük formálásához, valamint a külhoni magyarsággal kapcsolatos pozitív attitűd kialakulásához.

 

A galériához kattintson a képre!

 

 

Sport - Legfrissebb
Városunk - legfrissebb
Közelben - Legfrissebb
Interjúk - Legfrissebb
Kék hírek - Legfrissebb
Kultúra - Legfrissebb
MTI - Legfrissebb
Közérdekű - Legfrissebb